Štětečky na opylování kaktusů

Návštěva na plzeňském webu - Štětečky na opylování květů kaktusů

Autor: Petr Kuták

Chtěl bych se podělit o jednu dobrou zkušenost a poradit přátelům. Jak již nadpis článku naznačuje, řeč bude o štětečcích na opylování květů kaktusů.

Po loňském úspěšném zahájení Akce semen našeho plzeňského klubu kaktusářů jsem zvýšil aktivitu a iniciativu při sprašování květů svých sbírkových rostlin. Narazil jsem na problém čím snadno, dobře a hlavně levně přenášet pyl. Kvalitní štětečky zhotovené z přírodních vlasů jsou hrozně drahé. Levné štětečky s umělými štětinami se mi neosvědčily, protože na nich špatně ulpívají pylová zrna. Manipulace s různými vatičkami namotanými na párátku nebo kojeneckými šťourátky je neohrabaná a práce je to spíš ke vzteku. Až jednou jsem něco viděl u Míry Naxery a to bylo ono – speciální kaktusářské štětečky. Doufám, že se na mě autor výmyslu nebude zlobit, když jeho prvoobjev platně popíši a vydám v odborném časopise. Bohužel neumím latinsky a tak se musíte spokojit pouze s češtinou.

Pokusím se teď vylíčit, jak takový kaktusářský štěteček vypadá a jak se vyrábí. Pro tuto zásadní informaci si ovšem musíte kliknout na výtečný plzeňský web:

http://kkp.webpark.cz Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz