Rivanol - chemická ochrana výsevů

Při hokuspokusničení v souvislosti s výsevy kaktusů jsem narazil na preparát, který by mohl najít uplatnění v naší stvořitelské činnosti. Ve výsevech Gymnocalycium denudatum cv. Šuba se mi hned po vysetí objevila nepěkná, zato však hustá plíseň, která slibovala brzkou zkázu celého výsevu. Na druhé straně však semena začala ochotně klíčit. To mne vedlo k mnoha krokům, jak chybu, která vznikla už při čištění semen, napravit.
 
Nejprve jsem chtěl sáhnout po peroxidu vodíku, který obvykle mívám vždy blízko u ruky. Tentokrát jsem se však zmýlil a milý peroxid si spokojeně odpočíval uložen v chatě na zahrádce. Pro člověka, který neváží každý krok, by to nebyl problém obléci se a obout a na zahrádku zaskočit. Krutá zima mne však rázem přesvědčila, že zas tak moc se kaktusům obětovat nemohu a spekuloval jsem o náhradním řešení.
 
Vzpomněl jsem si na nedávnou operaci ledvin, kterou jsem prodělal a na to, čím jsem ošetřoval nepěknou a pomalu se hojící jizvu. Zbytek léku, který jsem tehdy na ránu aplikoval, zůstal doma. Jeho název je Rivanol a je to jakási jantarově žlutá řídká tekutina možná, že i bez zápachu. Má aseptický a jiný desinfekční účinek. Po jeho aplikaci na zaneřáděný výsev jsem brzy poznal, že jsem se přes noc stal vynálezcem. Plíseň odešla odkud přišla a výsev je od toho data zase zdravý. Kulihrášci nových gymnokalycií postupně rostou a já jen věřím, že si nenajdu jiný způsob, jak je v dalším vývoji ohrozit.
 
Kdyby se mi nějakým zázrakem podařilo objevit preparát s účinkem na ničení zelené řasy (zrněnka) tvořící se na povrchu především světlých nebo přímo bílých výsevních substrátů, dal bych si to patentovat. Kdyby se jen tak mimochodem našel někdo z čtenářů našeho časopisu, který našel lék proti zelené řase, ať mi ho pošeptá. I v tomto případě bych si ho dal patentovat.
 
Na případnou otázku, kde se dá Rivanol sehnat, odpovím jednoznačně: nevím. Předpokládám v lékárně a kromě toho se používá v nemocnicích a vůbec v lékařství.
 
Poznámka - informace o přípravku:
Rivanol je registrovaná značka firmy
Chinosolfabrik (webová stránka výrobce v němčině), účinná látka 0,1 % roztok ethacridinlaktátu, dodává se i v tabletách.

 


Slavomír Dupal