Že by nový nález desetiletí?

Tohle mi (a nejenom mně) přišlo anglicky mejlovou poštou, doufám, že můj překlad není příliš nepřesný:

Ahoj,
Nový druh kaktusu byl objeven v říjnu 2002 v Mexiku. Byl pojmenován
Digitostigma caput-medusae. Zdá se, že má něco společného s (resp. vypadá trochu jako) Ariocarpus agavoides, Leuchtenbergia principis, Astrophytum a Obregonia.

Na lokalitě bylo nalezeno pouze 129 rostlin. Přesné místo je velkým tajemstvím, ale rostlina je ...

 
 

O více informací prosí případné zasvěcené pan Joaquin ze Španělska lopejo@alumni.uv.es

Co k tomu dodat?

Obrázky jsou velmi nezřetelné, chtěl bych věřit, že se nejedná o fotomontáž. Pokud se nejedná o podvrh, nebo o předčasně aprílový žertík, pak je to neuvěřitelný nález, jen vzdáleně podobný všemu, co se dosud v Mexiku našlo! Tělo je velmi podobné A. agavoides – včetně kořenové řepy, ale v porovnání s mincí jsou tuberkule velmi dlouhé (přes 10 cm?). Květ je pak zcela podobný květu Astrophytum, ale roste z areoly na dlouhé bradavce, zatímco květy u A. agavoides i u Astrophytum raší poblíž růstového vrcholu. Prostě bomba!

Jméno rostliny je také docela příznačné tomu, jak kytička vypadá. Digitostigma lze rozložit na prstovitý, tvaru prstu, stigma je bod nebo také blizna. Caput-medusae pak zcela jistě navozuje podobnost s hlavou medusy, kdy z masivní řepy (hlavy) vyrůstají dlouhé bradavky. Užité jméno ukazuje na to, že nálezcem není nikdo z Česka, neboť v tom případě by rodové jméno zcela jistě neslo příjmení některého ze současných kaktusářských velikánů, a jméno druhové by pak neslo alespoň křestní jméno některého příbuzného.

A jak bude vše vypadat v budoucnosti? Buď se tomu zasmějeme a zapomeneme, nebo jako šílené se budou desítky expedic vrhat do nejnepřístupnějších míst Mexika, aby objevily bájnou hlavu medůzy…


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz