Leden 2003 ve sbírce u Pavlíčků

Leden probíhá v horečné snaze uspokojit co nejvíce zájemců o brzký výsev, trochu to časově drhne, protože naše Pavlínka zůstává doma s Pavlínkou – a ta chybějící síla, to je přece jen znát. Brigádnice prohlásila, že práce s výběrem semínek a distribuce ji nebaví a že ji máme čekat zase na jaře. Takže se dělá od rána do noci, odpočíváme jen při telefonech, kdy vysvětlujeme, že objednávku tady máme, ale prostě nestíháme.

Turbinicarpus panarottoi PP385

Kaktusy ovšem spokojeně spinkají, ty se ze svého bioritmu jen tak rušit nenechají. A přece – tamhle se objevil kvítek – nojo, Turbinicarpus panarottoi PP 385 se už jara nemůže dočkat. Ale když nejsou ve sbírce květy na veliko, neznamená to, že není ve sbírce na co koukat.

Některé kytičky už připravují poupátka – třeba právě tahle miniaturka – Gymnocalycium bruchii. Mnoho pěstitelů tvrdí, že snáší dost velké mrazy, budu to taky muset vyzkoušet.

Gymnocalycium bruchii

Za prohlídku stojí i sukulenty. Třeba tahle Euphorbia anoplia. Tísní se jenom v osmičce, na jaře ji musím přesadit a odřezat některé odnože. Pokud je někdo za odnožku ochoten zaplatit 80 Kč, může si napsat. Je to kytka překrásná, pěkně pruhovaný a ochotně kvetoucí sameček, samičku žel bohu nevlastním – ale třeba někdo z vás má zájem o výměnu?

Euforbia suzannae 

Také další euforbie je dost atraktivní. A má i hezké jméno – Euforbia suzannae. Zpíval o ní Matuška moc hezkou písničku – aby mi tvé jméno Suzanna, pod oknem vonělo do rána – důva důva…!

   
Lithops lesliei C151   L. bromfieldii C041   L. lesliei var. mariae C 141

Oči můžu nechat na litopsech. Ty se teď krásně zatáhly na úroveň terénu a zvýraznily svou vrchní kresbu. Jsou to sběrovky pana Coleho: L. bromfieldii C41; L. lesliei var. mariae C 141 a lesliei var. lesliei (zelená forma) C 151. Jak jsem koupil, tak prodávám. Zdánlivě spí, ale v nitru tělíčka se už zakládají počátky poupátek, které se na jaře proderou středem rostlinky, aby ji svým kvítkem celou přikryly… Zdá se, že tenhle rod strmě stoupá ve své oblibě, ale není divu, tak nenáročné rostlinky na místo i na opatrování aby člověk pohledal! Na metr čtvercový se vejde jistě nějakých 500 – 600 rostlinek, a když takový záhonek vykvete, člověk neví, co dříve vyfotit.

Aloe macroclada

Aloe macroclada – ta patří k těm menším, a tedy skladnějším aloím. A víte, že léčivé účinky mají všechny áloe? A když má ještě navíc tak ozdobně zoubkované listy, tak je to fakt miláček.


Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz