Mammillaria laui Hunt
  subsp. dasyacantha (Hunt) Hunt

MAMMILLARIA LAUI Hunt subsp. DASYACANTHA (Hunt) Hunt

Mammillaria laui Hunt subsp. dasyacantha (Hunt) Hunt, Mammillaria Postscripts, 6: 7, 1997
Mammillaria laui f. dasyacantha Hunt, Cact. Succ. J. (GB), 41: 100, 1979
Mammillaria dasyacantha (Hunt) Reppenh., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 304, 1991
Mammillaria subducta (Hunt) ??? var. dasyacantha (Hunt) Reppenh., Gattung Mammillaria, p. 55, 1987
Escobariopsis laui (Hunt) Doweld subsp. dasyacantha (Hunt) Doweld, Sukkulenty (Moskva), 3: 40, 2000
Mammillaria laui Hunt subsp. subducta (Hunt) Hunt, Mammillaria Postscripts, 6: 7, 1997


Druh je pojmenován podle svého nálezce A. B. Laua, znalce mexické kaktusové flóry.
Označení subspecie vyjadřuje charakter trnů: lat. dasyacanthus znamená drsný, hustý, huňatý, tedy rostlina s hustými, huňatými nebo i drsnými trny.

Popis

Stonek odnožující a tvořící velké trsy o šířce 300-400 mm, se stovkami hlav, hlavy malé, až 30 mm široké a až 5 cm dlouhé, kořeny silné a rozvětvené. Trny nerozlišené na středové a okrajové, v počtu 45–80, asi 2–8 mm dlouhé, vláskovité až jemně štětinovité, uspořádané ve více řadách; dolní trny kratší a jemnější, všechny hladké, bílé a zakrývající tělo rostliny. Květy vyrůstají ve věnečku poblíž temene, nálevkovité, 15 mm dlouhé a široké, tmavě karmínové; vnější okvětní lístky krátce špičaté, vnitřní okvětní lístky kopinaté, 7 mm dlouhé a 2 mm široké, barva lístků přechází směrem k jícnu květu do bělavé až bílé; čnělka slabá, 7–9 mm dlouhá, bliznové laloky většinou 4, jen 0,5 mm dlouhé, světle žluté; tyčinky četné, růžové, na bázi bílé, prašníky světle žluté. Plod kulovitý až podlouhlý, s tenkou papírovitou slupkou a se zbytkem zaschlého okvětí. Semena černá, 0,9 mm dlouhá a 0,7 mm široká.

Variety a formy

Rozdíly v názorech na trojjedinou M. laui zavdaly příčinu k odlišným klasifikacím. Přes značnou odlišnost "typických" forem je Hunt popsal jako
M. laui f. laui Hunt, Cact. Succ. J. Great Brit. 41: 100, 1979
M. laui f. subducta Hunt, Cact. Succ. J. Great Brit. 41: 100, 1979
M. laui f. dasyacantha Hunt, Cact. Succ. J. Great Brit. 41: 100, 1979
Reppenhagen ponechal Huntovu M. laui jako samostatný druh a svůj původní dobrý druh M. subducta překombinoval jako varietu M. laui var. subducta (Hunt) Reppenhagen

Výskyt a rozšíření

M. laui subsp. dasyacantha byla nalezena ve státě Tamaulipas A. B. Lauem mezi místy Ciudad Victoria a Jaumave, poblíž asbestových dolů u La Reja, ve výšce 1400–1700 m (L1219). Reppenhagen ji nalezl na příkrém úbočí horského hřebene z břidlice. Udávána je z téže lokality jako typ, t.j. ze státu Tamaulipas mezi městy Ciudad Victoria a Jaumave a u La Reja, ve výšce 1000–1600 m.
Je to subspecie v přírodě nejméně zastoupená, roste ze všech tří v nejvyšší nadmořské výšce, někde se překrývá s typem. Od typu (subsp. laui) se liší štíhlejšími, bílými středovými trny, obtížně nebo vůbec nerozlišitelnými od okrajových trnů. Všechny trny jsou měkké, zatímco u typu jsou středové trny zřetelně silnější a pichlavé.

Poznámky

Vzhledem ke skutečnosti, že se u všech tří subspecií M. laui projevuje jistá proměnlivost a populace těchto taxonů se někde prolínají, je nutno říci, že proměnlivost druhu v závislosti na nadmořské výšce není přesvědčující. Pro kaktusáře je však toto rozlišení velmi praktické. Lze nalézt i drobné odchylky, které se tu více, tu méně přiklánějí k sousední subspecii. To zřejmě způsobilo i odlišné chápání těchto tří taxonů u Reppenhagena a Hunta. Hunt udává u f. dasyacantha nadmořskou výšku 1400–1700 m, Reppenhagen 1300 m. Dále Hunt udává středové trny velmi slabé, těžko odlišitelné nebo vůbec neodlišitelné od okrajových trnů, kterých je velmi mnoho, Reppenhagen udává 30–40 okrajových trnů jemně štětinatých, propletených, bílých, středových trnů 5–8, slabých a žlutobílých. Je možné, že tu jde o záměnu s f. laui, čemuž odpovídají popisované znaky.
Dle Hunta (1997) patří do podrodu Mammillaria, sekce Hydrochylus, řady Lasiacanthae. Reppenhagen zařadil M. dasyacantha jako samostatný dobrý druh v podrodu Mammillaria, sekci Hydrochylus, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. humboldtii. Lüthy má tuto subspecii jako M. laui f. dasyacantha v podrodu Mammillaria, sekci Cylindricothelae, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. schiedeana. Bravo Hollis a Sánchez-Mejorada ji umístili do podrodu Chilita, řady Lasiacanthae jako M. laui f. dasyacantha. Pilbeam (1999) ji má v podrodu Mammillaria, sekci Hydrochylus, v řadě Lasiacanthae a ve skupině M. humboldtii.

Literatura

Bravo Hollis H, Sánchez-Mejorada H., Las Cactáceas de México, 3: 160, 1991
Hunt. D. R., Recent Mammillaria discoveries, Cact. Succ. J. (GB), 41: 95-110 [p. spec. 100], 1979
Hunt D. R., A new review of Mammillaria names – L–M, Bradleya, 3: 53–66, 1985
Hunt, D. R., Interim list amendments, Mammillaria Postscripts, 6: 7, 1997
Lau A. B., The elusive Mammillaria carmenae, Cact. Succ. J. (US), 50: 180–183, 1978
Pilbeam J., Mammillaria, p. 162, 1999
Reppenhagen W., Die Gattung Mammillaria, Monographie, 1: 304, 1991
Říha J., Kaktusy státu Tamaulipas, Kaktusy 78, 14: 77, 1978


Pěstování

Díky svému hezkému vzhledu se tato mamilárie rychle rozšířila ve sbírkách. Přispělo k tomu i to, že ochotně odnožuje, odnože lze roubovat a dále takto šířit. Brzy a ochotně kvete. Pěstování pravokořenných rostlin nečiní zvláštních potíží, přezimování je dobré volit světlé a raději teplejší (nad 10 °C), rostliny pak vykvétají v kultuře již v dubnu. Při vhodném hrubozrnném a dobře propustném substrátu nehrozí nebezpečí přemokření.

Text Rudolf Dufek, foto Pavel Pavlíček ve vlastní sbírce.

Text pro Atlas kaktusů 2003 – předkládáme k diskusi i k případnému doplnění o další informace. Redakce prosí o případné doplňky, úpravy, pozorování…, které autor případně zapracuje do konečného znění textu. Předem díky!

Pavel Pavlíček
e-mail:
pavlicek@chrudim.cz