(2) Náčelník přes hygienu a mexická
       zdravotnická zařízení

 

Říkají mi náčelník přes hygienu, protože mám ze všech „mexičanů” nejblíže k ranhojičství (díky vzdělání a povaze) a starám se o cestovní lékárnu. Jak známo, kovářovic kobyla chodí bosa, a tak poslyšte příběh z roku 1998.
V druhé půli cesty jsem se začal cítit unavený a hlavně mě začalo silně pobolívat napravo od žaludku. Časem se přidal průjem a bylo mi čím dál hůř. Nakonec jsem se po několika dnech nemohl ani napít, abych se v zápětí v křečích nevyzvracel. V celkově špatném stavu při silných periodicky se opakujících křečových bolestech jsem řekl Pavlovi Pavlíčkovi, že už to nevydržím a že chci k doktorovi. Bylo 21,30 hodin a byli jsme v krajině 150 km severně od San Luis Potosí.

Pavel byl kromě mě jediný řidič a měl v sobě ten den kolem dvaceti třetinkových piv a půl láhve whisky. Kluci naházeli mě a věci do auta a vyrazili jsme. Pavel najel na dálnici a zastavil první policajty. Zařval na ně svou sugestivní španělštinou: „Mi amigo je kaput, tak koukejte něco dělat !!“ A policajti dělali. Hned zavolali do nemocnice a proti nám vyjela po dálnici (jak se později ukázalo do protisměru ! odstavným pruhem) sanita.

Pavel jel šílenou rychlostí, ujel i policajtům, kteří nás chtěli doprovázet, a dvacet kiláků před městem jsme potkali onu sanitku, která mě s houkačkou dovezla do nemocnice. Okamžitě na kapačku,vyšetření krve … internista mě vyšetřoval středně silnými ranami pěstí do jednotlivých orgánů. Hlavou mi běžely černé myšlenky o salmonelách a améboidních dysenteriích.

Ke cti mexických lékařů je nutno dodat, že mne zkompenzovali velice rychle. Pak jsem pro jistotu dostal trojkombinaci silných antibiotik a léků proti amébám, ale konečný verdikt byl jednoznačný: „Porušená elektrolytická rovnováha v těle a následné totální selhání trávicí soustavy.”

Zkrátka měl jsem nedostatek soli. Lítali jsme měsíc po kopcích v pekelném vedru, potili se a já navíc neměl moc peněz. Pil jsem vodu z dvacetilitrového výměnného barelu, na kterém jsem později objevil nápis: „Purificado destiládo“. Prostě jsem vypotil skoro všechnu sůl a pil téměř destilovanou vodu…

A poučení? Pavlovi Pavlíčkovi by se to nestalo.


Jaroslav Bohata
e-mail:
Jaroslav.Bohata@astrazeneca.com