Miroslav Přerovský – in memoriam

  24. 9. 1937 - 3. 11. 2002

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí dlouholetého člena Klubu kaktusářů v Ostravě a zároveň Klubu kaktusářů Cereus v Porubě, dobrého kamaráda - pana Miroslava Přerovského. Odešel bez rozloučení ve věku 65 let, kdy jej zradilo zdraví. Sám se spíše obával komplikací po srdeční příhodě, kdy mu musel být voperován kardiostimulátor, zemřel však nečekaně náhle po krátké zhoubné nemoci.
 

Než odešel do důchodu pracoval v SmEZ v Ostravě jako dispečer. Kaktusy začal pěstovat v předokenních skleníčcích a na balkoně panelákového bytu v Ostravě – Porubě už v šedesátých letech. Rozšiřování sbírky si vyžádalo stavbu pařenišť, později i skleníku na zahradě rodinného domku u tchýně v Ostravě - Martinově.

Tento skleník byl při povodních roku 1997 zcela pod vodou a sbírka byla téměř celá zničena. Začal znovu v nově postaveném skleníku z hliníkové konstrukce a termoplastů na výše položeném pozemku s elektrickým vytápěním. Od samých pěstitelských počátku měl vynikající úspěchy s výsevy i roubováním kaktusů.

Miroslav Přelovský u výsevního aparátu

Jeho oblíbenými rostlinami byli tzv. “mexikáni”, zvláště pak rody Aztekium, Turbinicarpus, Epithelantha, Ariocarpus, ale i další raritky. Spolupracoval s mnoha pěstiteli, zvláště z Brna. Ti ho přivedli ke kompletaci kolekce rostlin rodu Notocacus. V té době pěstoval své rostliny hydroponicky v antuce, později přešel na klasický substrát.

Přerovský a Šubík

Podmínky ve skleníku, do kterého musel denně dojíždět, jihoamerickým rostlinám nevyhovovaly, proto se znovu vrátil ke klasickému “Mexiku”. Prakticky do poslední chvíle navštěvoval všechny schůzky jak v Ostravě, tak v Porubě, kde odvedl největší podíl kaktusářské činnosti. Zde zastával dlouhá léta funkci jednatele – téměř nepřetržitě od roku 1970 až do roku 1999. Měl mnoho přátel po celé republice, které navštěvoval, jezdíval na různá kaktusářská setkání a aktivně se podílel na všech klubových akcích. Dobrým zázemím a oporou mu byla dobrá parta pěstitelů, ale především manželka a dvě dcery.

Miroslav Přerovský (vpravo) na návštěvě u př. Gáje

Odešel pracovitý, skromný člověk, který měl rád přírodu a lidi. Ostravští kaktusáři na něj nikdy nezapomenou a zůstane navždy v jejich srdcích.

Čest jeho památce!

Klub kaktusářů v Ostravě

Klub kaktusářů Cereus Ostrava-Poruba