Echinocereus grandis

Ahoj lidi!

Dostal jsem se zase jednou k tomu, abych si na internetu prošel různé kaktusářské stránky a pochopitelně nejvíc času mi zabraly ty vaše chrudimské. A při pročítání internetových novin mě trklo, že jsem měl v úmyslu už v létě poslat fotku Echinocereus grandis v květu. Přece jen to není zrovna běžná podívaná.

 

Echinocereus grandis L016 San Lorenzo

K těm fotkám: Dospělé rostliny mám momentálně tři. Dvě jsou ze semen získaných v roce 1985 od pana Ing. Egideho z Říčan u Prahy a označených L 016 San Lorenzo. Došlo mi tenkrát 5 semen asi za 15 Kčs, vyklíčila dvě. Oba semenáčky jsem narouboval na Selenicereus a pak se divil, jak může něco růst tak pomalu. Zpravokořenil jsem je po třech letech a měly snad centimetr a půl. Dnes jim je tedy 17 let a mají oba výšku 14 cm při průměru 4,5 cm. Ten, co je na fotce, kvetl poprvé v roce 1996 při výšce asi 10 cm a od té doby mi tak ob rok vždy jeden vykvete. Oba mají květy předpisově bílé a nikdy se úplně neotevřou, byť by do nich slunce pralo sebevíc. Nikdy ale nekvetly oba najednou. Třetí kytku jsem si přivezl od pana Lausera z Ambergu (taky L 016) před 5 lety. Je o tři cm delší, ale kvést ho zatím nenapadlo. Od roku 1996 jsem taky vyséval po 4 roky semena od p. Köhrese, ale vyklíčila mi jen 2 semena první rok, pak už nic. Semenáčky vypadají stejně a rostou snad ještě pomaleji než moje konto. Dnes jsou asi třícentimetrové a zdá se, že na jejich květy si ještě pořádně počkám. Marně přemýšlím, jak to zaonačit, aby se mi jednou konečně květy sešly, položka E. grandis jaksi chybí nejen v seznamu semen Chrudimského kaktusáře. Takže to k těm fotkám. Jinak asi budu muset zauvažovat o digitálním foťáku, tyhle jsou focený normálním a fotky pak skenovaný a není to ono.

Přeju dobrou pohodu po náročné sezóně (i když vás teď asi čeká další distribuční a nevím, která je náročnější) a úspěšné splasknutí alespoň jednoho bříška (koneckonců u toho druhého by to byla škoda, vždyť je to skoro celoživotní dílo, zatímco na to první stačila chvilka).

Zdraví Honza Čáp, Kratonohy

PS: Měl jsem báječné výsevy sulek s čísly a chtěl jsem něco na jaře pustit přes Chrudim do oběhu. V srpnu jsem ale měl ve sbírce na návštěvě skutečného znalce tohoto rodu. Bohužel přišel v noci a nejenže se nepředstavil, ale ani mě neprobudil k doprovodu. Tak toho do oběhu moc nedám. Čau.


Jan Čáp
e-mail:
cap.jan@volny.cz