Výstava kaktusů v Ústí nad Orlicí

Ústí n. O. - Řada lidí odchází v těchto dnech z Mírového náměstí bohatší o dojmy z městských slavností, ale i s kaktusem nebo sukulentem v tašce.

Klub kaktusářů ani letos nezklamal své příznivce a ve fóliovníku u hotelu Praha vystavuje nejlepší exempláře svých členů. V ústeckém klubu je registrováno přes padesát kaktusářů z různých míst okresu, například Ivo Karger bydlí v České Třebové. Setkávat se s lidmi, kteří mají rádi kaktusy, ho těší. Začátečníkovi i pokročilému pěstiteli rád poradí:

„Kaktusy náročné na pěstování nejsou. Lidem nabízíme naše přebytky, ty stojí od pětikoruny výše. Říkáme jim pionýrské, protože dvě koruny z pěti stojí koflík pro kaktus,” říká. Podle jeho slov se kaktusáři nebojí vystavit své nejlepší rostliny, o krádežích při výstavách se prý nedá mluvit. Sem tam si někdo uštípne odnož, jeden kaktus, kterého se návštěvníci nesmí dotýkat, byl po loňských zkušenostech raději odklizen do zadních řad, aby byl dál od všetečných rukou dětí. Podle mínění Iva Kargera je v Ústí a v okolí hodně lidí, kteří doma pěstují kaktusy.

„Když přijde hoch s maminkou, upřímně jí poradíme, co už chlapec pěstovat zvládne. On samozřejmě vidí jen tu hezkou rostlinu,” dodává.

Laikovi se na výstavě samozřejmě nejvíce líbí ty největší a nejvíce kvetoucí rostliny. „Ty nejvzácnější však bývají nejméně nápadné,” podotýká Ivo Karger.


Orlické noviny - 15. 6. 2001