Kaktusy v regionálním tisku

Kaktusy mu odnesla povodeň

(Noviny Rychnovska – 11. 6. 2002)

Rychnov n. K. - „Rájem všech kaktusářů je Mexiko,” tvrdí předseda rychnovského Klubu kaktusářů Josef Novotný, který měl včera dozor na 23. výstavě kaktusů a sukulentů v Domě zahrádkářů na Poláčkově náměstí. Přes tisíc kusů „pichláčů” mohou zájemci vidět ještě dnes, a to od 9 do 17 hodin.

„Zásadní rozdíl mezi kaktusem a sukulentem je v rozdílném vegetačním období. Zatímco sukulent má jiné období růstu a jiné období květu, kaktus dodržuje naše klimatické podmínky, to znamená, že v zimě je v klidu a v létě roste a kvete,” vysvětlil rozdíl mezi rostlinami Novotný s tím, že není zase úplně pravda, že by pěstitel musel celý život čekat, než kaktus vykvete.

„To totiž nelze zevšeobecnit. Jsou totiž rostliny, které dospívají ve dvaceti letech a navíc se dá jejich stáří urychlit roubováním, čímž se květů dočkáte daleko dříve. Na druhé straně existují například ferokaktusy, u kterých je květ odměnou za mnohaletou práci,” míní současný předseda.

Mezi nejstarší členy klubu patří i jednaosmdesátiletý Josef Krug ze Skuhrova n. B., který většinu „pichláčů” vypěstoval ze semene. „Všechno začalo před více než čtyřiceti lety malým dárečkem, kdy jsme dostal první kaktus. Vykvetl a to mne natolik upoutalo, že se jejich pěstování stalo mým celoživotním koníčkem,” zavzpomínal Krug, kterého neodradila ani ničivá povodeň v roce 1997, která mu odnesla přes polovinu sbírky.

„Naštěstí se mi podařilo zachránit největší jedince, staré až čtyřicet let. Vydobýval jsem je z bahna, čistil a nakonec se většina z nich vzpamatovala,” pokračoval ve vyprávění čilý důchodce. Jak doplnil, vždy čeká až jedinec vykvete, v případě jednoho ferokaktusu to prý bude již třicet let.

„Potom se okamžitě zajímám, zda bude možné kaktus opylit a získat tak semena. Dokonce i největšího „gruzoňáka”, který se již nedá ani přenášet, jsem vypěstoval tímto způsobem,” pochlubil se skuhrovský pěstitel.

Vítají nové zájemce

V okresním městě Klub kaktusářů funguje od roku 1967 a v současnosti má 16 členů. I když mezi nimi převažují starší a zkušenější kaktusáři, „zelenou” má především nová generace.

„Nejmladším členem je teprve třináctiletý Jan Doležal, nechybí mezi námi však ani dvě ženy, a to Ráchel Pípalová a Romana Čermáková,” komentoval členskou základnu Novotný, podle kterého se zástupkyně něžného pohlaví od mužů odlišují tím, že se raději věnují pěstování sukulentů.

„V každém případě ale nové členy vítáme. Již se totiž stalo, že dědicové neměli k letitým sbírkám vztah a ty nakonec zanikly. A to je potom skutečně ohromná škoda,” dodal předseda kaktusářů.


Pavel Pavlíček