Libor Kunte, Rudolf Šubík: Encyklopedie kaktusů
 

Před nedávnem obohatila naši kaktusářskou literaturu nová publikace renomovaného autora a znalce kaktusů ing. Libora Kunteho. Kniha vyšla v nakladatelství REBO Productions jako další z celé série zajímavých monotematických encyklopedií.

Publikace se v úvodu zabývá stavbou těla, pěstováním, ochranou kaktusů před škůdci (živočišnými i lidskými) i hospodářským významem kaktusů.

Naprostá většina Encyklopedie je věnována výčtu nejkrásnějších druhů kaktusů. Druhy jsou řazeny trochu netradičně, avšak zcela logicky, podle jednotlivých zemí, kde rostou. K nalezení druhů slouží slovník, který je na konci publikace. Neopomiňte zajímavou kapitolu „Kulturní hybridy a kaktusářské zvláštnosti”, která ukončuje výčet pěstovaných rostlin.

Co říci k této knížce na závěr? Je skutečně krásná, na kvalitním papíře, cenově dostupná (345 Kč), moderní a hlavně - je naše. Po několika nepříliš kvalitně přeložených zahraničních publikacích příchází skutečně milá knížka. Nechci být velký kritik, kniha ani moc příležitostí neskýtá, jen je možná škoda, že mezi skvělými snímky jako z ateliéru a fotografiemi z nalezišť se objevilo pár nedotažených fotek (pozadí, ostrost apod.) a nedopatřením je u Aricarpus scapharostrus fotografie A. agavoides a u Schlumbergera truncata zase S. gaerstneri. Pro specialisty to není žádné vážné čtení (ať si koupí za pár tisíc Andersona), avšak myslím, že by mohla být nápomocna k rozvoji kaktusářství a zvýšení zájmu o tyto překrásné rostliny mezi laickou veřejností.

Libore, mockrát děkuji za tuto knížku.