Výstava na Cereusu 

Jezdíme do Mexika i USA už hezky dlouho a dá se říci, že pravidelně. Jsme sice sběratelé kaktusů, ale tam v Mexiku kaktusy nesbíráme. Není to proto, že bychom měli výčitky svědomí, že jsme ublížili přírodě. Není to ani proto, že by se nám nějaký ten botanický vzoreček do sbírky nehodil. Je to proto, že je to příliš nebezpečné. Ale o tom jsme už psali jindy a jinde.

Máme tedy ještě jinou sběratelskou vášeň, nebo chcete-li neřest (ale co je potom řest?), o mnoho méně nebezpečnější, než sběr kaktusů. Sbíráme totiž espézetky, neboli jak se u nás říká – státní poznávací značky. Jak jedeme kolem nějakého vrakoviště, zastavujeme a koukáme, zda by se někde nějaká nechala odšroubovat. Možná, že i to není nic bezpečného, neboť jak jsme zjistili staré značky se musí vracet k likvidaci na policii. A tak si je bereme sebou domů, různě si je věšíme ve sklenících jako na důkaz, kde všude jsme byli, jací že to jsme světoběžníci a aby nám připomínali horké chvilky v horké poušti.

Značky tedy máme. Ale co nemáme, to jsou ty krásné cereusy, na které bychom mohli ty svoje značky pověsit. Kdybychom tak mohli mít na zahrádce takové drobečky, jako jsou na doprovodném snímku! To by bylo, co?


Pavel Pavlíček