Ing. Karel Valečka - Pardubice

Dlouholetý předseda Klubu kaktusářů v Pardubicích

Narozen 20. září 1934 ve Svratce, vystudoval Stavební fakultu v Praze.

Pěstovat kaktusy začal v polovině šedesátých let, do klubu vstoupil okolo roku 1967, brzy nato byl zvolen do výboru a při první výborové schůzi byl za své nepřítomnosti zvolen předsedou, kteroužto funkci vykonával až do začátku 90 let.

V pardubické organizaci tehdy spolupracoval ve sféře publikační činnosti jako člen redakce, tehdy vycházel občasník (celkem 5x) Kaktusy a My. Karel byl také iniciátorem vydávání kvalifikovaných překladů statí o některých rodech z Kakteenlexikonu C. Backeberga.

Do roku 1977 byl členem Ústředního výboru Svazu československých kaktusářů, po tomto roce byla tato společnost laskavým státním zásahem zrušena.

Zpočátku pečoval o malou balkónovou sbírku, která už tehdy byla (díky inspiraci u brněnských pěstitelů pana Hlineckého a Boušky) zaměřená na malé kaktusy z jižní Ameriky. Sídlo sbírky bylo v Pardubicích, později se kolekce přestěhovala do skleníku ve Svratce, kde na 11 m2 sídlí dodnes. Zaměření sbírky na kaktusy z Jižní Amerikytrvá dodnes, na balkónu v Pardubicích se usídlily mrazuvzdorné raritky, zejména sklerokaktusy roubované na zimuvzdorné opuncie.


 
Kontakty:
Ing. Karel Valečka
Rokycanova 2582
53002 Pardubice

tel. 040 6330945
 
 Související články
Rubrika Kdo je kdo a Osobnosti kaktusářství