Skleníky příjemně, oficiálně a úředně otevřeny!

Otevírání skleníků ve střední Evropě proběhlo prvního máje v Chrudimi. Proběhlo velmi příjemně, s příjemnými lidmi a za příjemného počasí. Odpoledne proběhla i miniburza, na které 5 prodejců dosáhlo, alespoň podle vlastního tvrzení - příjemných tržeb. A tak bylo zároveň i rozhodnuto, že akce bude pokračovat i v letech příštích.

Prvomájové otevírání začalo v 10 hodin dopoledne, na středověkém chrudimském náměstí, pěkně uprostřed, u kašny s morovým sloupem. Zatímco na druhé straně kašny u kostela Nanebevzetí panenky Marie hřímali do megafonu komunističtí řečníci, Pavel Pavlíček přivítal asi 8 desítek kaktusářů, poděkoval všem za to, že do Chrudimi přivezli krásné počasí a konstatoval, že obě skupiny „demonstrantů” to mají v hlavě trochu v nepořádku, ale my kaktusáři to máme v krásném nepořádku, protože jsme vedle z krásných kytek, což je úplně jiný fenomén, než je ta politika.

Pak následovala krátká procházka – takový prvomájový desetiminutový miniprůvod, a to k museu, kde v přednáškovém sále proběhla skvělá přednáška znalce mexické kaktusové flóry, Milana Zachara z Modre u Bratislavy. Milan nám promítl na 200 obrázků rostlin z rodu Astrophytum a provedl nás množstvím mexických lokalit. Po obědě v městské restauraci jsme se přemístili do areálu Chrudimského kaktusáře, kde 5 kaktusářů nabízelo k prodeji své přebytky. V pozdním odpoledni akce skončila a účastníci se s příjemnými pocity rozjeli do svých domovů. Prostě – dopadlo to příjemně!


Makeš L.