Barranka de Tolantongo

Jestliže je někde přátelé kouzelně, tak je to právě v Barranca de Tolantongo. Je to ve státu Hidalgo, nějakých 80 km od hlavního mexického města. Zabrousili jsme tam před lety čistě náhodou, když jsme se chtěli přesvědčit, jestli je už proražená silnice, která je už léta plánována směrem k Metztitlánu, a k údolí starců.

Hledali a nalezli jsme tehdy lokalitu Turbinicarpus krainzianus var. minimus, odtut jsme pokračovali prašnou silnicí z náhorní roviny serpentinami v prudkém srázu dolů, až jsme dorazili k bráně, kde nás zastavili chlapíci se samopalem. Proč byli takhle ozbojení, dodnes nevím, prodávali totiž jen lístky rekreantům, kteří směřovali doprava ke koupališti, nebo doleva, dolů k řece, kam ta slepá cesta směřovala.

 

Zvolili jsme modré koupaliště vpravo a otevřela se nám neuvěřitelná, skvělá scenérie. V tom prudkém srázu si některý z aztéckých bohů vykousnul prostornou plošinu, nad níž vyvěrá horký vydatný termální pramen. Ta voda byla využita k vybudování malého koupaliště, kde navíc není příliš mnoho místních lidí, zato je tu prodejna, kde prodávají cervesa familiare – litrové lahve s chladným pivem a dva stánky, kde nabízejí tortilly s krájeným masem a správně pálivou salsou.

 

O tom, jaké je to příjemné, když cestovatel den před odletem smyje prach z cest v takové lázni, to jistě není třeba nikoho přesvědčovat. Z těla vylézají týdny staré trny a oděrky se hojí. Dole hluboko pod vámi se vine říčka jako modrá stužka a naproti ve svahu spíše tušíte než vidíte vesničku. Sráz je posetý několikametrovými svícemi Cephalocereus hoppenstedtii, drobnými Gymnocactus horripilus a Mammillaria geminispina. Za pár peso se tu nechá ve stanu i přenocovat, pro náročnější tu nedávno postavili i pár haciend. Na zpáteční cestě do Ixmiquilpanu, nahoře nad srázem, kvetou červenými kvítky Echinocereus amoenus.

Prostě skvělý zážitek po náročné cestě – každému rád doporučím.Pavel Pavlíček
e-mail: pavlicek@chrudim.cz
Všechny snímky Vlad. Zatloukal
vladzat@iol.cz

 
 Související články
Rubrika MEXIKO