Ohrožené oči!

Občas jsem zaslechl historky jak je to hrozné, když se člověku dostane kapka euforbiové šťávy do oka. Člověk je ale schopen to posoudit, až když to zažije na vlastní kůži. Stalo se mi to při ošetřování vzácné Euphorbia sapinii, která pochází ze stejného okruhu rostlin jako E. unispinia vennifica. Jsou to krásné rostliny s kmenem o průměru kolem 4-5 cm, více nebo méně otrněné, původem z Kamerunu.

Moje mateční rostlina, již asi 25 cm vysoká, zakoupená byla před mnoha lety u firmy Specks, z neznámých důvodů zašla, ale její postranní odnože zůstaly zdravé. Nechal jsem kořeny perfektně zaschnout a ty jsem pak prsty očistil. Náhle mi začaly oči záhadně svědit. Ruce jsem měl umyté pouze vodou, a tak jsem se snažil záhadnou nečistotu dostat z oka přetahováním horního víčka přes spodní.

V tom okamžiku jsem měl pocit, že na mě jde někdo plamenometem, nebo že mi do očí někdo vstříknul kyselinu. Ten jemný prach z poškozených kořenů obsahoval nekonečně malé množství euphorbiové šťávy, a to stačilo, aby nedělní odpoledne skončilo šílenými bolestmi očí. Okamžitě jsem volal Slávu Vlka do Čech, co on tehdy udělal, když se mu tam dostala šťáva E. monadenoides. Jediná vhodná rada je, oči delší dobu vymývat vlažnou vodou, alespoň 15 minut, a pak v odstupech výplach opakovat, když to pálení neustává. Pomáhá chlazení studeným obkladem přes oči.

Pozor na E. trigona. To je všeobecně rozšířená rostlina v obývacích prostorách. Tuto rostlinu jsem daroval jedné mé známé, ve velikosti 2m, jako vánoční dárek. Ona při rozbalování ulomila jeden z listků a šťáva jí také vstříkla do oka. Zbytek večera strávila na pohotovosti a do rána musela oko vymývat, aby se zbavila hrozných bolestí. Teprve po 12 hodinach ošetřování prý bolesti přestaly.

Když přesazujete euphorbie, noste brýle a substrát by měl být vlhký, aby neprášil do okolí. Ruce si pak musíte zásadně umýt mýdlem. Když jste na cestách, kde hledáte tyto rostliny, je nutné mít sebou vždy dostatek vody nejenom na pití, ale i na vymýváni očí.

Šťáva z euforbií však není jedinou hrozbou pro oči cestovatele. V Jižní Africe stříkla kobra jed do očí mému kolegovi v roce 1985, když ji překvapil ve spánku. Měl tím zkaženou dovolenou a dodnes má hadovou fobii. To znamená, že ze strachu před hady chodí pouze po vyasfaltovaných silnicích. Proti hadímu jedu pomůže ještě dodatečné pití mléka, protože váže na sebe jed. Tuto radu jsem dostal od Jihoafričanů, kteří téměř nikdy nemají možnost dojet k lékaři. Musí se zachránit na místě, jinak by oslepli.

Obrázek E. trigona – foto Pavel Pavlíček


Josef Bušek
 
 Související články
Rubrika PĚSTOVÁNÍ