Spitzweg Carl
 (*5. 2. 1808 +23. 9. 1885)  

Po výbuchu francouzské revoluce a po ukončení napoleonských válek, nastala jakoby doba klidu, v které se obohacovaly velké zámecké zahrady a skleníky i o množství nových kaktusů. Ty se postupně dostávaly i do starosvětského měšťanského a vesnického obydlí, jak o tom svědčí známé obrazy německého malíře Spitzwega.

V tomto období 19. století vzkvétaly např. šlechtické zahrady a skleníky Salmovské a Desfourské. Jako nejznámějšího našeho cestovatele té doby, který posílal kaktusy a jejich semena do Evropy, je nutno připomenout Benedikta Roezla. Nejeden kaktusář má na stěně pověšenou reprodukci Carla Spitzwega, na které znázorňuje svého blízkého přítele – kaktusáře (údajně Zuccariniho? obr. vlevo) mezi jeho rostlinami.

 
     

Carl Spitzweg jako staromládenec byl velkým obdivovatelem kaktusů. S malováním začínal již v mládí. Maloval humorně a s fantazií běžný život v Německu té doby, jak ve městě tak i na vesnici. V jeho obrázcích můžeme najít různé karikatury zpodobňující vědce, hvězdáře, geology nebo botaniky. Velmi často se nacházejí na těchto obrázcích kaktusy a agáve, které je vhodně doplňují.

Vtipně malované karikatury umocněné dobovým stylem malby 19. století a vhodným rozpoložením barev po celém plátně, je pastvou pro oči pro neodborníka jako jsem já. Kdykoliv si tyto obrázky prohlížím, mívám dobrou pohodu a nacházím v těchto obrázcích uklidnění. Nevím jestli tyto pocity měli i lidé v minulém století, jedno je však jisté, když uspořádal výstavu svých obrázků, měl triumfální úspěch v takových městech jako je Berlín, Kolín nad Rýnem, Drážďany, Frankfurt nad Mohanem, Lipsko, Vídeň, ale i v Praze. Od těch dob uplynulo již mnoho let, ale půvab Spiztwegových obrázků nepozbyl na kráse ani dnes.


Lumír Král
 
 Související články
Rubriky Z histoire a Osobnosti kaktusářství