Ing. Miroslav Voldan

  (23. 7. 1923 – 12. 4. 1992)


Civilním zaměstnáním biochemik, začal s kaktusy, díky své babičce už v předškolním věku.

Do roku 1976, kdy se přestěhoval do Roztok u Prahy a vystavěl zde skleník (odtud jsou i fotografie), využíval k pěstování svých rostlin vše, co se mu naskytlo –zahradu nuselského pivovaru, pronajatý skleník v Dejvicích nebo zasklenou terasu v jeho bytě na Spořilově.

Po počáteční všehochuti se postupně specializoval na chilské kaktusy (zejména Copiapoa), mexické rody Turbinicarpus, Ariocarpus, Thelocactus a v závěru své kaktusářské éry propadl kouzlu melokaktusů a sukulentů.

 
     

Neuvěřitelných a nepřetržitých téměř třicet let věnoval aktivně pražskému organizovanému kaktusářství a provedl je obtížným údobím reálného socializmu ke znovuvzkříšení v duchu tradic, hodných nejstaršího kaktusářského spolku u nás, nejprve jako jednatel (1963–1967) a pak až do své smrti jako předseda. Tyto funkce jej samozřejmě předurčovaly k členství v celostátních i mezinárodních organizacích (byl členem IOS).

Předcházející aktivity však jeho energii a invenci zdaleka nevyčerpávaly – začátkem 60. let byl spoluzakladatelem specializované Sekce mexikofilů, jejíž existence po celou dobu trvání záležela především na jeho osobě – byl to on, kdo organizoval setkání, psal a zajišťoval vydávání Zpravodaje. Ze setkání členů sekce vznikla jeho přičiněním tradice pražských sympozií, na kterých se každoročně schází kaktusáři z České republiky i zahraničí. Má zásluhu i na ustavení Sekce mexikofilů AZTEKIA, která fungovala dalších patnáct let i jeho zásluhou.

Své odborné znalosti a zkušenosti zúročil zejména v 60. a 70.letech rozsáhlou publikační (včetně popisů nových taxonů) a přednáškovou činností doma i v zahraničí. Popsal také velmi zajímavý taxon, který je nutné rozlišovat bez ohledu na to, co si okolní svět myslí. Jedná se o Ariocarpus trigonus var. minor Voldán, je to rostlina, která kvete někdy už druhým rokem po výsevu (naroubovaná), zatímco klasické „trigonusy” kvetou až za desetiletí. Navíc zůstává i po letech miniaturkou. (Pravděpodobně stejnou populaci popsal nedávno nadbytečně J. J. Halda jako A. trigonus var. horaceki).

Ing. Voldan byl, jednoduše řečeno, vzácně vším – schopným pěstitelem, odborníkem – teoretikem i organizátorem.


Dodatek redakce: máte-li jakékoliv fotky nebo vzpomínky na cokoliv z hloubi dávné i nedávné kaktusářské historie – dejte vědět. Tyto stránky (věřím) budou hromadit tyhle vzpomínky v archivu článků i za 10, 20, 100 i více let, tedy i v době, kdy i my se po skončení svého bytí staneme součástí historie!!! Fotografie oskenujeme a vrátíme, pokud máte zájem, zdarma dostanete i skeny zapůjčených fotografií nebo diapozitivů.


Vl. Šedivý