MUDr. Jan Ječmínek

člen Klubu kaktusářů v Kolíně


MUDr. Jan Ječmínek se narodil v roce 1944 v Pelhřimově, první kaktus začal pěstovat už v 10 letech – byla to Mammillaria gracilis. Jako 13 letý už chodil do slavné kaktusářské firmy „Kozelský”, kde majiteli pomáhal „na smlouvu”. Byl placen 4 Kč na hodinu a za první 2 hodiny práce obdržel 8 Kč, které okamžitě proměnil za 16 (!!!) rostlin rodu Parodia. Tehdy z bouračky na kárce odvezl vybouraná okenní křídla a postavil první skleníček. Kaktusařil až do studií na plzeňské lékařské fakultě UK, doba studií znamenala dlouhou přestávku a vlastně i konec „klukovské” sbírky.  

Nový impuls přinesla pohmožděná ruka paní dr. Červinkové, která v té době pečovala o sbírku zesnulého otce Ludvíka Kozelského. Ta panu doktorovi za péči věnovala několik kaktusů a stará láska se znovu rozhořela. Na zahradě u domku rodičů vyrostl skleník 6x4 m, ten byl během dvou let plný, vyrostl další, větší, s naftovým topením. Ten padl za oběť výbuchu topení, kaktusy pokryl roztavený igelit, saze a do rána také sníh, ale většina jich přežila a stopy katastrofy na tělech kaktusů se po 5–7 letech smazaly.

V roce 1970 vstoupil do klubu kaktusářů v Kolíně, dodnes se zajímá zejména o rod Mammillaria a Gymnocalycium, ale na 140 m2 pěstuje všechno, sukulenty nevyjímaje. Z jiných sukulentů jsou to Lithops, Haworthia, ale i jiné, zvláště kaudexní rody. Sbírá starou kaktusářskou literaturu, a v budoucnu se sám také chystá publikovat. Vydává vlastní nabídku semen, návštěvy ve sbírce z nedostatku času nepřijímá.


Kontakty:
MUDr. Jan Ječmínek
Riegrova 399, 280 00 Kolín II,
Tel. i fax: 0321/711316