Šíření drogy z kaktusu nehrozí

Kaktus peyotl, jenž je běžně dostupný v českých zahradnictvích a který obsahuje halucinogenní látku mezkalin, se jen stěží stane mezi narkomany v České republice rozšířenou a oblíbenou drogou, jako tomu bylo v Severní Americe, kde ji při rituálech kdysi svátečně užívali indiánští šamani.

V českém tisku se v poslední době objevily zprávy upozorňující na možnost zneužití této rostliny pro účely konzumace drog. Podle těchto informací nekontrolovatelným prodejem kaktusu peyotl tak dochází k porušování zákona.

„Český konzument by musel sníst obrovské množství této rostliny, aby pocítil účinky mezcalinu,” sdělil Právu Jaroslav Ullmann z botanické zahrady UK v Praze s tím, že u nás nemá peyotl vhodné klimatické podnebí. „Dříve, než by se dostal do stavu psychického transu, udělalo by se mu špatně od žaludku,” dodal odborník na kaktusy.

„Mezkalin bych jako přírodní halucinogenní drogu přirovnal k psylocidinu, který se vyskytuje například v lysohlávkách,” vysvětluje Právu Jiří Presl z protidrogového centra Drop-in. „Celosvětový trend směřuje k užívání stále nových drog, spektrum užívaných látek se tak neustále rozšiřuje. Zatím jsme se však s případem narkomana, který by byl závislý na mezkalinu z kaktusů, u nás opravdu nesetkali,” dodal Presl.

Mezkalin totiž podle Ullmannových slov v rostlině zraje za příznivých slunečních podmínek, jaké jsou téměř po celý rok například v severním Mexiku nebo v Texasu, ne však v mírném pásu střední Evropy. Jak však Ullmann ujistil Právo, případný dovoz kaktusů z Ameriky podléhá přísným schvalovacím procedurám a je prakticky nemožný.

„Kolem kaktusu peyotl se strhl zbytečný humbuk,” řekl Právu Jiří Kundelius z brněnské firmy, která tuto rostlinu pěstuje a distribuuje v ČR. „V malých sazeničkách, jaké prodáváme u nás, mezkalinu příliš není,” tvrdil prodejce, který rovněž nemá o zneužívání kaktusů žádné informace.

„Mezkalin z kaktusu peyotl je drogou, která je spojena s nepříjemnými zážitky. Způsobuje zvracení a navíc její dlouhodobé užívání může náruživému konzumentovi způsobit impotenci” sdělil ředitel pražské botanické zahrady v Tróji Jiří Haager. Ten možné uživatele od experimentování s kaktusem peyotlem rozhodně odrazuje.


Michal Procházka – Právo, leden 2001