Alfred B. Lau v Pobeskydí
Alfred B. Lau ve Frýdku-Místku, 5. 1. 2001   Centrem kaktusářského dění na samém počátku nového tisíciletí se stal 5. ledna 2001 přednáškový sál hotelu Centrum ve Frýdku-Místku. Na pozvání místního Spolku pěstitelů kaktusů a sukulentů přijel z německého Heidelbergu pan Alfred B. Lau, známý cestovatel, sběratel kaktusů a hlavně světově proslulý znalec Mexické flóry.

Dr. Alfred B. Lau se narodil v Německu a původně vystudoval teologii. Od roku 1945 až do nedávna žil v Mexiku, hlavně ve Fortín de las Flores, kde založil misijní školu. Jednou z hlavních náplní jeho misijní činnosti bylo poskytování vzdělání indiánským chlapcům, kteří pocházeli z nejchudších vesnic z různých indiánských kmenů Mexika. Většina z nich pak pokračovala  v dalších studiích a stali se inženýry, lékaři či učiteli, což pan Lau na své přednášce vždy u každého záběru s nimi zdůrazňoval.

Z misijní školy organizoval pan Lau systematický průzkum donedávna nedostupných a neprozkoumaných lokalit, přičemž využíval znalostí svých malých mexických svěřenců. Ti ho doprovázeli na jeho objevitelských cestách po Mexiku, sbírali rostliny a hlavně semena (v té době to ještě nebylo v Mexiku zakázané). Z prodeje semen kaktusů pak financoval jejich další studia. Pod jeho vedením vyrostli v misijní škole také kvalifikovaní spolupracovníci jako je Antonio Reyes a němec J. Lüthy, jimž se podařilo samostatně objevit řadu nových druhů kaktusů.

Mammillaria Ferocactus

Díky nezměrnému úsilí se mu tak podařilo objevit řadu nových druhů kaktusů i ostatních sukulentů, získat obrovské množství autentických informací a unikátních fotografických záběrů rostlin na jejich nalezištích a stát se uznávaným botanikem a odborníkem světové úrovně. Procestoval většinu nalezišť kaktusů nejen v Mexiku, ale i ve střední a jižní Americe. Přitom spolupracoval s dalšími předními botaniky, např. s Charlesem Glassem, Reppenhagenem a dalšími. Je autorem, či spoluautorem množství popisů nových druhů a řady článků o kaktusech a sukulentech, členem IOS.

Byla po něm pojmenována také celá řada nových druhů kaktusů i sukulentů: Copiapoa laui, Coryphantha laui, Echinocereus laui, Echinomastus laui, Eriosyce laui, Lobivia hertrichiana var. laui, Mammillaria laui, Parodia laui, Sulcorebutia vizcarrae var. laui, Turbinicarpus laui (Lau, 1111) a jedna z nejkrásnějších echeverií E. laui.

Pelecyphora pseudopectinata a Gymnocactus subterraneus (vpravo)

Pro své pobeskydské vystoupení si Alfredo Lau (tak ho oslovovali jeho indiánští svěřenci) připravil přednášku zachycující průřez jeho mexickými objevy. Po krátkém uvítání představil v první částil postupně své význačné objevy kaktusů a sukulentů z nejrůznějších koutů Mexika - spoustu mamilárií, jako např. M. saboae f. haudeana s magickým sběrovým číslem Lau 777 (Yecora, Sonora), M. berkiana Lau 1245, carmenae, deherdtiana, huitzilopochtlii Lau 066, laui, longiflora, obscura, pilcayensis, rekoi var. leptacantha Lau 1314, senilis (Mammilopsis), solisioides, tlalocii Lau 1109, yucatanensis, řadu echinocereusů, např. E. delaetii, engelmannii, hempelii, nivosus, polyacanthus, rigidissimus var. rubrispinus Lau 088, subinermis, websterianus Lau 098, koryfanty, bohaté naleziště Encephalocarpus strobiliformis, Gymnocactus subterraneus, viereckii, Thelocactus matudae, ze sukulentů Graptopetalum belum (Tacitus belus), Echeveria laui, kaudexní Ibervilea sonorae aj.

Po krátké přestávce jsme se přenesli na poloostrov Baja California a několik přilehlých ostrovů, jako Santa Cruz, Cerralbo, Cedros ... Měli jsme příležitost obdivovat obrovské Idria columnaris, nejrůznější bursery, juky, agave (A. sebastiana), Pachycormus discolor, Dudleya pachyphytum. Samozřejmě nechyběly ferokaktusy - typové naleziště Ferocactus lyndsai, dále F. digueti, chrysacanthus, gatesii, tiburonensis, mamilárie (M. albicans, cerralboa, dioica, digitalis), kvetoucí Cochemia pondii, maritima i vzácnou C. halei.

Echinocactus grusonii Encephalocarpus strobiliformis

V závěru více než tříhodinové přednášky pak představil např. Turbinicarpus hoferi ze sádrovcových kopců v údolí Aramberri (Nuevo Leon), Mammillaria annae (pojmenována na počest jeho manželky), M. supertexta, dále např. M. dixanthocentron, nádhernou M. huitzilopochtlii var. niduliformis (Lau 1495) se dvěma zakřivenými středovými trny od řeky Rio Santo Domingo (Oaxaca), a také autentické záběry z objevu Echeveria laui.

Promítání asi 300 kvalitních diapozitivů zabralo více než tři hodiny čistého času. Doprovodnému komentáři ve srozumitelné španělštině bylo docela dobře rozumět i za přispění Milana Zachara, který se výborně zhostil role tlumočníka. Z celé přednášky byl pořízen také videozáznam.

Pro Internetové noviny jsme chtěli udělat s panem Lauem krátký rozhovor. Po náročné cestě (strávil 15 hodin ve vlaku z Heidelbergu do Ostravy) a dlouhé přednášce se však cítil dost unavený, tak pro nás napsal alespoň krátký pozdrav ve španělštině.

Pozdrav

Pro všechny zúčastněné (asi 60-70) to byl jistě silný kaktusářský zážitek, který se jim vryje na dlouhou dobu do paměti. Po Praze, Brně a Plzni to bylo již čtvrté vystoupení pana Laua v České republice během jeho návštěny v Evropě. V nejbližší době (10. ledna) odléta do Belize a na náš kontinent se asi hned tak nevratí. Možná, že to byla jeho poslední přednáška u nás. Pokud ne, tak se máme opět na co těšit.


obrázky z videokamery Lumír Král