Jiří Just - Hradec Králové

Ladislav Kučera Jiří Just kaktusaří ve skleníku na své krásné zahradě u rodinného domku na okraji Hradce Králové. Kromě skleníku má výstavní kusy umístěny ještě ve stolovém zařízení z makrolonu.

První rostliny koupil na výstavě v roce 1982. Tehdejší předseda hradeckého klubu Josef Kohout byl ten, kdo J. Justa přivedl k pěstování, k němu začal chodit a sbírat první zkušenosti. Další učitel v kaktusaření a posléze i výborný kamarád byl Ing. Luděk Šišpera, CSc.

To již měl Jiří Just za sebou první výsevy v roce 1983 a v následujícím roce postavil zmíněný skleník. V roce 1984 také vstoupil do klubu kaktusářů Hradec Králové a od té doby se aktivně účastní klubového života.

Zpočátku pěstoval „všechno“, pak hlavně gymnocalycia, ale časem opět zamířil i k jiným rodům. Velkou výhodu spatřuje v tom, že prostřednictvím kamarádů získal možnost od roku 1986 nakupovat semena od Bracka a posléze také od Köhrese.

Rostliny ve sbírce - jako vysoustružené…

Protože již od roku 1985 používá úspěšně výsevní aparát, vypěstoval postupně i řadu novinek a ve sbírce se dnes uvidí výstavní rostliny v plné síle. Obdivoval jsem například Ancistrocactus sheerii, Eriosyce aurata ceratistes var. mollescensis nebo var. jorgensis, Neoporteria gerocephala KK 96, Neoporteria nidus v. senilis, Glandulicactus uncinatus wrightii SB 404 či Hechtia marnier-lapostollei HU 5. Jak jsem postřehl, jsou tu kaktusy určitého druhu prakticky vždy po více kusech, takže je možno je opylit a produkovat vlastní semena. Semenáčků je tady mnoho.

Neoporteria gerocephala…

Tato sbírka je mimořádně upravená, dokonce i jmenovky jsou nejen stejného rozměru, ale popsány naprosto stejným písmem a vzorně seřazeny. Je jasné, že majitel na estetiku a úpravu velice dbá a pracuje programově a systematicky. Záměrně například neřadí sbírkové rostliny podle rodů, ale tak, aby mixoval rostliny podle rozměrů i barev a výsledný efekt je opravdu zdařilý. Oku tahle sbírka lahodí, defektní, nemocné rostliny zde neuvidíte a je tady hodně těžko pěstovatelných kaktusů ve věku a stavu květuschopném.

Ancistrocactus scheerii

Roubované rostliny se zde najdou také, hlavně z toho důvodu, aby brzy kvetly. Například Coryphantha kracikii vykvete po naroubování za 3 nebo 4 roky. Jako podnože se zde vidí kromě obvyklých echinopsisů a Trichocerus pasacana také Echinocereus chlorantus a zajímavé je úspěšné roubování na pereskiopsisy nejen na špičky, ale i na zdřevnatělé spodní části.

Kolekce rodu Gymnocalycium

Eriosyce

Chemie se zde moc nepoužívá, není to třeba, protože každá nová rostlina projde karanténou a v ní chemickým ošetřením, např. Nurelle, takže sbírka je „čistá“. Z mého pohledu je geniální technické řešení polic, které díky konstrukčnímu vynálezu (jehož autorem je J. Just, a které se vymyká mé schopnosti je popsat), jen lehkým tahem je možno svézt pod stoly nebo naopak vyvézt nahoru pod „střechu“ skleníku, když je nechce majitel nechat zrovna na úrovni stolů.

Mammillaria perez-de-la-rosei

Výměra této sbírky je přes 20 m2. Krásně upravená zahrada, v níž se nachází, altán pokrytý hroznovým vínem, příjemné posezení, to vše umocňuje dojem z této sbírky. Navíc je přítel Just hodně vstřícný, otevřený a nadmíru výřečný průvodce.

Agave a Hechtia marnier-lapostollei (vlevo dole)

Na hradecký klub jsme slyšeli z jeho úst jen chválu a slova o kamarádství k jeho členům, ale i kaktusářům z jiných míst, byla evidentně míněna naprosto upřímně. Návštěvy zde jsou možné po telefonické dohodě.

Ukázka pečlivosti v detailu

Jiří vymyslel důmyslný systém využití místa

 

Kontakt:
Jiří Just
Hradec Králové
tel.: 775 967 787

 Text a foto © Dr. Milan Holeyšovský
E-mail: M.Holeysovsky@seznam.cz