Michal Šulc - Plzeň-Božkov

Michal Šulc

V Plzni-Božkově má u rodinného domu sbírku Michal Šulc. Již při vstupu do skleníků je patrná jejich rozlehlost. Jde o „vícegenerační“ sbírku, s jejímž založením začal kolem roku 1967 otec Michala Šulce pan Bohuslav Šulc. Ten měl možnost již tehdy získat ze zahraničí semena i rostliny. Vděčně vzpomíná na zahradníka Otu Blechu, který mu byl v počátcích rádcem i dodavatelem.

Sbírka vznikla nejprve z malého pařeniště, pak vybudoval první skleník, postupně přistavoval další a sklo nahradil makrolonem. Dnes se zde pěstují rostliny na ploše kolem 140 m2, z toho je cca 100 m2 vytápěných. Ve sbírce nyní působí otec i syn, ale zhruba od roku 1992 převzal iniciativu Michal Šulc a o zaměření a dalších klíčových věcech již rozhoduje on.

Sbírka je orientována na kaktusy Jižní Ameriky, rody Neoporteria, Uebelmannia, Islaia, Copiapoa… Z dalších rody Mammillaria, Gymnocalycium, Oreocereus atd. Michal Šulc přiznává, že byl ovlivněn Dr. Slabou, jeho sbírkou i články v časopise Kaktusy a pak, že ho láká to, co není zcela běžné a jednoduché. 

Brazilicactus haselbergii

Sám začal s kaktusařením již jako malý kluk, už tehdy jezdil na zájezdy s plzeňským spolkem a seznámil se s řadou kaktusářů, viděl různé sbírky i způsoby pěstování. Od roku 1996 je členem plzeňského kaktusářského klubu a rád se účastní všech akcí, ať jde o výstavy, zájezdy nebo kolokvia.


Kolekce ferokaktusů

Výsevy uskutečňuje do výsevního aparátu obvykle v prosinci. Výsevním substrátem je prosetý a vařící vodou propařený říční písek. Suché moření obstará Fundazol a Orthocid a jakmile mají semenáčky trny, hnojí Wuxalem. Otevírá krabičky od nanukáčů relativně brzy, po otrnění rostlinek, jako prevenci proti plísni. 

Mammillaria haudeana

Roubování realizuje od března do července, čím dříve tím lépe, hned jak vysvitne sluníčko a když jsou podložky v kondici. Ty používá diferencovaně, počínaje od pereskiopsis, až po trvalé podložky jako Trichocereus pasacana, Erioecereus jusbertii, Trichocereus macrogonus


Pyrhoctus horridus, bohužel bez další bližší identifikace. Je to už letitá rostlina.

Rozsah sbírky si vyžádal následující pěstebních postupy. Z varianty, zda propustnější substrát a častěji zalévat nebo substrát s více jílovitými částicemi, u něhož ovšem hrozí nebezpečí, že při zhoršení počasí nevyschne, logicky vítězí varianta propustného substrátu z materiálu z okolí, ze zahradní zeminy a říčního písku. 

Pohled - semenáčky

Pro rod Coryphantha velké květníky, menší naopak pro rod Parodia, kaktusy rodu Gymnocalycium zase s menšími květníky lépe drží tvar, pro rody Ferocactus, Astrophytum, Echinocereus spíše mělčí pěstební nádoby, u rostlin s řepou naopak hluboké, pro cereusy velké… 

Pohled do sbírky - sloupovité

Jako chemickou ochranu Karate a Anthio, neboť u tekutých přípravků nehrozí tolik nebezpečí chyby v koncentraci, jako třeba u Confidoru a nepříjemné následky, že část sbírky nebude ošetřena dostatečně. Pro dospělé rostliny k hnojení Kristalon.


Přebytky na prodej

Pro svou velikost pojme tato sbírka i početnější návštěvy a nejspíš si tu každý najde co hledá. Například letité sbírkové rostliny, třeba ty, co jsou pěstovány ve volné kultuře. Kdo si rád pořídí nějakou novinku, zvláštnost nebo jen rostlinu pro radost, určitě stráví dost času u semenáčků a roubovanců. Michal Šulc je moc příjemný, vstřícný a milý hostitel. Návštěvy přijme po telefonické či e-mailové dohodě.


Staří čilenci


Kontakt:
Michal Šulc
Sušická 71
326 00 Plzeň-Božkov
E-mail: michalsulc@volny.cz 
Text a foto © Dr. Milan Holeyšovský
E-mail: M.Holeysovsky@seznam.cz