Zdeněk Beňas - Chomutov

Zdeněk BeňasVe vilové čtvrti v Chomutově má na zahradě skleník s kaktusy Zdeněk Beňas. První kaktusy „podědil“ po svém bratrovi, který na okně pěstoval pár mamilárií a opuncií. Na dovolené ve Kdyni pak asi ve svých dvanácti letech poprvé navštívil prodejní výstavu a koupil si  koryfantu a echinofosulokaktus.

Okno zanedlouho již nestačilo, tak na zahradě vyrobil první „domek pro kaktusy“, v někdejší voliéře. Tehdy se seznámil se zakládajícím členem chomutovského kaktusářského klubu panem Bartůňkem, od něhož získal nejprve zadarmo a pak za symbolický peníz gymnokalycia, lobíve, a další kaktusy. V roce 1979 postavil na zahradě první „opravdový“ skleník, až nakonec v roce 1995 pořídil skleník stávající, kde má kaktusy asi na 12 m2

Dnes pěstuje přítel Beňas především thelokaktusy a ecinocereusy. Protože stále vysévá, zbavuje se postupně některých starších rostlin, ale zatím se nedonutil rozloučit, např. s oreocereusy, nechává si Gymnocalycium saglionis a další. Má zajímavé pěstební výsledky a zkušenosti. Vykvetly mu třeba jusberty už ve velikosti kolem 25 cm.

Kolekce rodu Echinocereus

Eriocereus jusbertii  vydrží u jeho oblíbených echinocereusů jako podložka trvalá, kdežto opuncie, na které roubuje i malinké semenáčky echinocereusů, je zpočátku výbornou podložkou, vydrží však asi 10 let a pak „odejde“.

Pohled do sbírky

Po seříznutí hlavy čeká potom echinocereus asi rok nasucho na první kořeny a zasazení. Sbírkové rostliny jsou pěstovány ve směsi antuky, rašeliny a přesátého kompostu. Antuka tvoří velmi podstatnou část substrátu. Ob jednu zálivku ovšem obsahuje zálivka hnojivo.

Kolekce rodu Astrophytum

Za zmínku stojí výsevní metody přítele Beňase, neboť jeho ztráty jsou minimální.  Jako substrát používá zeolit a antuku a sterilizuje jej 5 minut v mikrovlnné troubě, přestříkne Previcurem, semena moří nasucho Fundazolem a po prvním zalití obyčejnou vodou a vyschnutí, zalije živným roztokem.

Kolekce Thelocactus bicolor

Kolekce rodu Thelocactus

Výsevy umísťuje v lednu v hranatých květináčích a krabičkách z Chrudimi do výsevního aparátu, asi 5 cm od zářivky. Časový spínač zajistí, že zářivky svítí od 6 do 18 hodin. Teplota je kolem 30 °C přes den, v noci cca 23 °C. V kultivátoru jsou semenáčky asi 5 měsíců. V červnu rostlinky pikýruje do misek od nanukáčů do substrátu antuka + písek + rašelina (tedy již bez zeolitu), přihnojí Kristalonem a umístí do skleníku pod pult.

Skupina Mammillaria guelzoviana

Tuto sbírku jsem rád navštívil z jednoho podstatného důvodu. Když jsem zkoušel spojení přes Ing. Hrdinu uvedeného v adresáři kaktusářských klubů jako předseda chomutovského spolku, zjistil jsem, že již před více než rokem zemřel. Jeho manželka mi však dala spojení na Ing. Krušinu a ten mi zprostředkoval návštěvu u Z. Beňase.

Eriocactus jusbertii

Ten je v současné době jedním z „posledních Mohykánů“ chomutovského klubu. Funguje zde sice pár zkušených kaktusářů o generaci starších, problém však je v obsazení funkce předsedy. Z. Beňasovi nedovolí časově náročné zaměstnání na tuto funkci pomýšlet, tak doufá, že snad stávající pokladník pan Vojtíšek, či někdo jiný, se stane předsedou klubu a vezme na sebe úkol zaktivizovat jeho činnost. Přítel Beňas je připraven všemožně pomoci, aby se chomutovský klub opět „rozjel“.

Výsevy

Tato sbírka je velice pečlivě vedena  a majitel je přímo rozeným hostitelem a společníkem s velikými pěstebními zkušenostmi. Návštěvu po předchozí e mailové domluvě přijme bez problémů. Zvláště zájemcům ze severních Čech a především těm, kteří by třeba měli zájem se podílet na rozvoji chomutovského klubu, mohu tuto návštěvu vřele doporučit.

Zdeněk Beňas


Kontakt:
Zdeněk Beňas
Holečkova 13
Chomutov
E-mail: zdeben@centrum.cz 




Text: Dr. Milan Holeyšovský
Foto: Zdeněk Beňas a Dr. Milan Holeyšovský 

E-mail: M.Holeysovsky@seznam.cz