Josef Červinka - Březina u Rokycan

Březina je malebná vesnice nedaleko Rokycan, kam se lze snadno dostat z dálnice Praha Plzeň. Zde má sbírku ve skleníku na zahradě rodinného domku člen rokycanského kaktusářského klubu Josef Červinka.

O kaktusy měl zájem již v době svého  mládí, kdy bydlel v Praze a chodil do známého obchodu u Laterny Magiky.

Teprve po přestěhování do současného bydliště však u něho tato záliba propukla naplno. Zásluhu na tom mají dva místní kaktusáři pánové Veverka a Košař, kteří ho přivedli do klubu v Rokycanech, někdy kolem roku 1981. 

Své první kytky si pořídil od dalších zdejších známých kaktusářů Palkosky a Majera. V roce 1982 postavil skleník a umístil tam nakoupené semenáčky, tehdy hlavně astrofyt a ferokaktusů.

Přítel Červinka se nikdy nespecializoval, pěstoval vždy to, co se mu líbilo, bez ohledu na momentální módní vlny. Tak je možno ve sbírce spatřit rodovou i druhovou všehochuť. Semenáčky nakoupené před 25 lety jsou dnes nádhernými kytkami v plné kondici. Jsou to kaktusy, které jsem viděl na rokycanských výstavách a ty mě také do této sbírky přilákaly. Ovšem kromě krásných astrofyt a ferokaktusů jsou zde velké mamilárie, hodně se mi líbila pravokořenná Copiapoa cinerea. Sbírku doplňují i pěkné sukulenty.



Semenáčky zde také jsou, ale jen kolik je třeba k doplnění o to, co zrovna přítele Červinku zaujalo. Vysévá „pod zářivky“ celkem klasicky. Ani roubovanců zde není příliš. Souvisí to s přístupem majitele sbírky, který preferuje pravokořenné pěstování.



Substrát používá také celkem obvyklý, zem ze zahrady a písek z řeky. Chemickou ochranu provádí střídavě Confidorem a Metationem. Zdůrazňuje však, že s „jedy“ začíná až poté, co se rostliny napijí po prvních zalitích.



Za povšimnutí stojí zkušenosti s pěstováním ferokaktusů – u malých není problémem hojnější zálivka, dokonce, i když pak se následuje ne zrovna pěkné počasí. Zato u starších rostlin je neopatrná zálivka nebezpečná, zvláště na podzim, pokud by nestačil substrát vyschnout. Pak snadno ztratí  kořeny a nové zakořenění je nejisté, přinejmenším zdlouhavé. Jako  doporučení vyznělo sázet ferokaktusy do širších a mělčích misek, přitom misky mohou být i dost větší než rostliny.


Výhodou je, že skleník je vytápěn z domu a není nutné rostliny na zimu stěhovat. Každopádně se však stěhují sbírkové kusy na rokycanskou výstavu a po ní jsou až do září ve volné kultuře v zahradě. Já jsem zastihl kytky ve skleníku, navíc s folií pod sklem ještě od zimy, coby tepelnou izolací a v květnu ochranou proti sluníčku.


Přítel Červinka se zúčastní akcí rokycanského spolku, kromě již zmíněné výstavy též zájezdů a koncem září pravidelného klubového sympozia na Šumavě, kde absolvují přednášky, promítání i přátelské posezení.


Sbírka má přes 20 m2, je umístěna v krásném klidném prostředí u lesa a její majitel je velice přátelský a vstřícný průvodce. Návštěvy přijme po předchozím telefonickém avízu, zdůrazňuje však, že jeho sbírka není komerčně zaměřena, takže semenáčky produkuje v omezeném množství v zásadě pro svou potřebu.



Kontakt:

Josef Červinka

Březina, čp. 116
tel.: 723 759 470

 



Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
E-mail: m.holeysovsky@seznam.cz