Václav Česal, Brná

Brná administrativně patří k Ústí nad Labem, ale fakticky je to pěkná vesnička táhnoucí se podél břehu Labe. Přímo součástí rodinného domku je skleník a sbírka přítele Česala.

První echinopsis dostal v roce 1961, další kaktusy vyměnil za známky. Prvních 50 rostlin měl na poličkách mezi okny, pak vyrobil  pařeniště ze starého gauče, potom foliovník a nakonec malý skleník 4 x 2 metry v Sebuzíně.

Od roku 1980 má sbírku ve stávajícím skleníku u domu, který si v Brné pořídil. Vzpomíná na počátky, kdy byl v zaměstnání s kaktusářem a svým prvním učitelem a vyséval kolem roku 1970 tehdy vzácná astrophyta „čistou“ Fleischerovou metodou, tj. i s gumičkami pod víčka sklenic. Postupně se kaktusářsky vyvíjel tak, že se specializoval na gymnocalycia a jim zůstal věrný. 

Ve sbírce jsou ovšem i jiné rody, mamilárie, ferokaktusy, ariokarpusy a další, je však skutečností, že gymnocalycia převažují.Substrát si nosí z písčitého pole a pochvaluje si, že škůdce téměř nemá, pouze proti „muškám“ občas stříká Decisem nebo Actelicem.Zvláštnost jsem však zaznamenal u vysévání. Ne v tom, že používá výsevní aparát nebo, že vysévá v prosinci, ale jako substrát používá rozleželou bukovku z lesa nad vesnicí, kterou  pouze přeseje a nijak nesterilizuje. Semena namoří Thiuranem a plíseň se mu ve výsevech nevyskytuje. K příčině jsme se hovorem nedobrali, jde prostě o zkušenost.


Rostliny pěstuje nejraději pravokořenné, např. zde má krásnou Mammillaria theresae, po čtyřech letech pustil kořeny i seříznutý a nasucho nechaný letitý Echinocactus grusonii.


Přítel Česal je asi od roku 1970 členem kaktusářského klubu Ústí nad Labem. Spolkových akcí  se účastní a je rád, že našli útočiště v ústecké ZOO, která jim umožňuje ve svém areálu pořádat i výstavy.


Vzpomíná na kaktusářské návštěvy jeho sbírky, třeba i na autobus, který sem přijel, nebo naopak na Libora Kunteho, který již jako malý kluk projevoval zájem o sbírku a překvapující znalosti.


Sbírka má něco přes 20 m2 a s dalším rozšiřováním již pěstitel nepočítá. Návštěvy přijme po předchozí domluvě a podle vzrostlých semenáčků soudím, že si zde lze i nějaký pořídit.


Nepochybuji, že díky upřímné povaze a kaktusářským zkušenostem bude přítel Česal tak výborným průvodem po sbírce, jako tomu bylo v mém případě.
Kontakt:

Václav Česal

403 21 Brná, čp. 327
tel.: 723 762 642

 Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
E-mail: m.holeysovsky@seznam.cz