Václav Kopecký - Neratovice

  Pan Václav Kopecký je členem pražského klubu kaktusářů a vzhledem k tomu, že bydlí v Neratovicích, tak zhruba tři roky je hostujícím členem též v kaktusářském klubu Všetaty. K oběma klubům má velmi dobrý vztah, v době mé návštěvy zrovna připravoval kaktusy na pražskou výstavu.

Začátky jsou u pana Kopeckého typické i netypické. První kaktus, koupil své manželce, pak ale také sobě, pak koupil všechny do té doby vydané časopisy Kaktusy, posléze vstoupil do pražského spolku a tím si zajistil i odběry časopisu. Začínal jako okýnkář, pak následovalo pařeniště, fóliovník, skleník a dnes má pro kaktusy tři skleníky na zahradě a jeden přímo u domu. 

Dnešní velikost sbírky činí 80 m2.

Pan Kopecký se nespecializuje na určitý rod, jeho sbírka je pestrou směsicí rodů. Obdivoval jeho mediolobie narostlé do rozměrnějších trsů a krásně kvetoucí. Obecně se mi hodně líbilo, že tam, kde to přirozenosti druhu kaktusu svědčí, dostane prostor a misku, takže trsovitá zákoutí jsou v této sbírce k vidění.

Kromě kaktusů se pan Kopecký nevyhýbá ani pěstování sukulentů, hovořil zasvěceně o tvarování, a obdivoval jsem roubování sukulentů Portulacaria namaquensis na Portulacariu  afra. Prý je to jednoduché, no nezbývá mi než věřit, protože jsem tam dost na tuto podložku naroubovaných sukulentů viděl.

Ve třech sklenících na zahradě jsou kaktusy od semenáčků a těch je opravu hodně, plné dva skleníky, přes odrostlejší kaktusy a již zmíněné sukulenty. Kromě toho jsou na zahradě kaktusy pěstované ve volné kultuře, jen ve velkých deštích překryté igelitem.

Ve skleníku u domu pak jsou kaktusy výstavní, letité. Sem se na zimu stěhují kaktusy ze zahradních skleníků a zde se jim také topí v kotli na dřevo na 12 –14° C. Na tuto teplotu proto, že tady i v zimě pan Kopecký pracuje.

Substrát je zde k vidění, tzv. písčitý kompost, tedy z písčité půdy, kterou má pan Kopecký na zahradě. K semenům jej přepařuje a ta stříká 3% peroxidem, který nejen dezinfikuje, ale stimuluje ke klíčení. Finesa, kterou vypozoroval pan Kopecký díky svému zaměstnání. Výsevy překrývá načervenalou folií. Podle této zkušenosti zabraňuje tato barva folie tvorbě řas a plísní.

Ještě jedna dobrá zkušenost – zakořeňování v čistém písku. K prevenci proti škůdcům pak nejen postřik, ale i prolití 3 krát až 4 krát ročně Sumithionem.

Pan Kopecký je velice dobře orientován v kaktusářském hnutí, při rozhovoru zazněla jména současných kaktusářských veličin, s nimiž komunikoval, podílel se i částí textu na sborníku o výsevech. Určitě neopomíjí estetickou stránku kaktusaření, zejména kombinaci samorostů a rostlin, které se k jakému dřevu a jeho provedení hodí. Konec konců celá sbírka je umístěna v krásném a klidném prostředí u rodinného domu. Velkou výhodou pana Kopeckého je, že se vyzná dobře v chemii a dozvěděl jsem se i věci, které mě delší dobu zajímaly a odpovědi jsem nemohl v literatuře najít – o sádrovci atd.

Pan Kopecký je moc milý a pozorný průvodce po své sbírce a výborný vypravěč. Návštěvy přijme po předchozí telefonické domluvě a podle toho, co jsem zde viděl, si zde každý určitě nějaký semenáček najde.

Kontakt:
Václav Kopecký
Mobil: 604 945 674
 


Text a foto:
JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz