Ing. Ladislav Červinka - Čelákovice

 

Ing. Ladislav Červinka bydlí v Čelákovicích z hřiště zvaného Union, ale nikoliv v ulici, která jde souběžně s hřištěm (tedy u hřiště), ale v té, co je na hřiště kolno. Takže jsem pár metrů od bydliště Ing. L. Červinky zase bloudil. A přiznám se, že kdybych měl někoho navigovat k Ing. L. Červinkovi, asi bych na tuto funkci abdikoval. Prý se má odbočit při cestě od Prahy za železničním přejezdem doleva. To jsem udělal, ovšem malý zádrhel, že podjezdy, co já jsem zjistil, jsou zde nejméně dva. Naštěstí jakýsi hodný pán jel před námi autem a ukázal nám cestu.

Ing. L. Červinka stál se svým bratrem u zrodu čelákovického klubu kaktusářů. Začali v roce 1959 kroužkem ve škole. Maminka sama kaktusařila, jako zahradnice působila i ve školní, tzv. mičurinské, zahradě a první kaktusy sebrali bratři mamince, pak pátrali po názvech.

Pamatuje osobnosti jako Kozelský, Vojta, Rektořík, Valníček, Pažout. To souvisí s nesnadností opatřovat semena a vůbec kaktusy v té době. Např. u pana Rektoříka získali semena nebo rostliny, ale jen, když měl dobrou náladu, nebo museli třeba pomoci na zahradě. Dnes však zaznívají tyto vzpomínky velice příjemně a romanticky. Ze školního kroužku vnikla opravdová kaktusářská organizace, jezdilo se hodně na zájezdy, o které byl velký zájem, brali tedy i nekaktusáře, kteří se tak infikovali pro naši zálibu.

Celé kaktusaření ing. L. Červinky je těsně spojeno s kaktusařením jeho bratra ing. Zdenka Červinky a platí to po celou dobu až dodnes. Ing. Z. Červinka je předsedou klubu a ing. L. Červinka jednatelem. První pařeniště udělali z obrazu svatého, nechali tam i sklo, pak ale vyrobili opravdové pařeniště i skleníky. Bydleli tehdy v centru Čelákovic, pak však buldozery vše srovnaly se zemí, přišly vniveč i do výšky šesti či sedmimetrové postavené skleníky, kde pěstovali velké cereusy. Potom postavili oba bratři na přidělených parcelách domy naproti sobě v dnešním bydlišti, totiž u hřiště Union. A u domů skleníky. Ing. L. Červinka má skleník se dvěma odděleními, pak další skleník na zahradě, který je plný odrostlých semenáčů schopných prodeje, navíc má na zahradě přístřešek k pěstování ve volné kultuře (výborný zlepšovák, když přístřešek má stříšku pevnou, tak vyjížděcí mechanismy pro mísy s kytkami), na zahradě jsou kaktusy všude, na zemi, na parapetech okna, další pařeniště a to vzácných roubovanců je na střeše domu a dokonce i na úzkém parapetu při vstupu na střechu jsou roubovanci.

Ing.L. Červinka vysévá ve velikém množství. Používá recept na výsevní nádoby z Internetu, tj. jde o láhve od Dobré vody. Substrát nesterilizuje, půdu míchá se zeolitem, rašelinou a trochou antuky a používá výsevní aparáty. Celý systém množení má vypracovaný, řekl bych, vědecky. V prvním fázi po výsevu ve prvním výsevním aparátu udržuje světlo 1.500 až .2000 Luxů, v další fázi a dalším výsevním aparátu více než 2.000 Luxů, v další fázi jsou semenáčky ve skleníku, v další přepikýrované v klasických miskách od polárkových dortů a to už za světla 5.000 Luxů (doufám, že coby netechnik jsem tyto údaje dobře zaznamenal a nepopletl).

Samotný skleník navazující na dům je vytápěn zároveň s domem, ovšem v zimě, kdy se sem stěhují kaktusy i z venkovního skleníku a venkovní kultury, vytápí jen na 10 – 12°C. Skleník má pracovní přední místnost, kde jsou výsevní aparáty, pracovní stůl a nezbytný počítač, v prvním oddělení skleníku jsou semenáčky, jednak v třetí fázi ještě v lahvích od Dobré vody, ale nahoře již zcela otevřených, na druhém parapetu již v miskách přepikýrované. V druhém oddělení skleníku jsou rostliny sbírkové.

Na zahradě pak je skleník s velkými semenáčky již v květnících a volná kultura a v pařeništi na střeše roubovance pěstované v zásadě také volnou kulturou. Zaujala mě zkušební metoda roubování na mrazuvzdorné opuncie, když jak říká Ing. L. Červinka, byť na opuncie prší, přesto vodu v zimě či záhy na jaře nenabere. Jde sice jen o vzorek asi 10 rostlin, ale určitě zajímavý experiment.

Ing. L. Červinka roubuje dost, podložkou je pereiskopis, ale i jiné klasické podnože.

Ing. Červinka je velmi distingvovaný člověk a výborný vypravěč a ohledně výsevů jeden z výborných odborníků. Oficiálně uvádí velikost sbírky asi 40 m2 (ale bude to asi více) a pěstuje všehochuť, pěkný je pohled na kvantum roubovanců různých rodů i druhů.

Návštěvy přijme Ing. L. Červinka po dohodě rád, samozřejmě, že je možná návštěva i jeho bratra hned naproti přes ulici. Řekl bych, že zde si z přebytků nakoupí každý a ve velkém výběru.

Restauraci v Čelákovicích jsem vyzkoušeli k naší spokojenosti. Navštívili jsme také pěkné vlastivědné muzeum a doporučit lze blízkou vesnici Ostrou s Botanicusem, tj. replikou středověké vesnice s řemeslníky, kteří předvádějí všechna možná řemesla, od výroby ručního papíru, až po drátování a samozřejmě je zde velmi rozsáhlá zahrada s léčivkami, bezvadnými popisy, specielní prodejnou s těmito přírodními produkty atd. Když jsme zde byli my, bylo ovšem vstupné za jednu osobu 175 Kč, tedy dosti drahé, ale je to procházka na celé odpoledne.

Kontakt:
Ing. Ladislav Červinka
U Hřiště 1520
Čelákovice
tel.byt: 326 992 706
tel. zam.: 326 920 674
mobil: 728 524 984
e-mail byt: qqq@khc.cz
e mail zam.: cts@khc.cz 


Text a foto:

JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz