Josef Pokorný - Kostelec nad Labem 

  Pan Pokorný je členem Klubu kaktusářů Čelákovice a bydlí v Kostelci nad Labem a to v zásadě na náměstí. Když jsme se domlouvali telefonem, říkal, že je to v místě zvaném Pod lípou. Zastavil jsem na náměstí proti kostelu, kde je dost místa na parkování, a protože jsem přejel pár metrů, vrátil jsem se na začátek, kde už čekal pan Pokorný.

Kaktusařit začal pan Pokorný v roce 1968, tedy ve svých 28 letech. Tehdy dostal odnož echinopsisu, která mu začala kvést. Pak začal chodit do kroužku, který vedl Zdeněk Červinka, dnešní předseda jejich klubu a ten mu dal první semena, která pan Pokorný všechna vysel. Pak se zúčastnil činnosti kroužku a klubu, zejména se zúčastnil zájezdů a tomuto klubu zůstal věrný dodnes. Začínal klasicky nejprve pařeništěm, pak si postavil skleník a sám si jej za 5 dní zasklil. Nikdy nechtěl mamutí skleník ani sbírku, kaktusy pěstoval vždycky hlavně pro radost a tu u kaktusů nachází i nyní v důchodu.

  V současnosti kromě skleníku pěstuje kaktusy hlavně ve volné kultuře. Má jedno sbírkové „pařeniště“ foliák a dvě další na rostliny z výsevů. Kdo chce viděl pěkné rostliny z volné kultury, ať se sem zajede podívat. 

Sbírkové rostliny jsou bez kazu a ve velikosti několika desetilelí věku. Na to, aby byly rostliny bez vad, má pan Pokorný svůj jednoduchý recept, ale zde jej neprozradím, určitě jej však nezamlčí při případné návštěvě. Do volné kultury dává pan Pokorný kaktusy zhruba na Josefa i dříve, ale se zálivkou nepospíchá, to nejdříve v polovině dubna, ale zase ne u všech druhů, rozlišuje podle přírody, když přiletí první vlaštovky, nebo když vylezou mravenci. Zpět rostliny ukládá koncem října a to do skleníku, kde kaktusy zimuje při teplotě zhruba 10 – 12 °C a vytápí ústředním topením z domu, jen skla zateplí polystyrenem a folií.

 

Substrát používá napůl zem ze zahrady a půl říční písek, rašelinu nepoužívá. Ani k semenům substrát nepřepařuje. Vysévá do malých ampulí od injekčních stříkaček do výsevního aparátu a roubuje hned z prvního výsevu, tedy nepikýruje, sklerokaktusy roubuje dokonce jako třídenní semenáčky. 

Vysévá v lednu a roubuje v dubnu, ale na nastartované podložky, pokud ty ještě nejsou dost v růstu, pak je lepší roubovat až v květnu. Jako podložky používá echinopsisy, Ferocactus glaucescens, chce zkusit i echinocereusy. Hnojí maximálně 3x ročně Kristalonem, neboť nechce kytky obřích rozměrů.

Co určitě pan Pokorný podle mě dobře umí je pěstování ve volné kultuře a pak roubování choulostivých echinomastusů a sklerokaktusů. Roubovanci jsou opravdu perfektní a je jich zde hodně. Řekl bych, že z návštěvníků těžko někdo odolá si něco koupit. A je opravdu co, nejen echinomastusy a sklerokaktusy.

Pan Pokorný je velmi otevřený a originální člověk, o kaktusech a dění kolem nich se s ním dá mluvit velmi dlouho, stejně jako jsem to udělal já s manželkou, a kdyby nás čas nehnal, zřejmě bychom přijali pozvání na promítnutí jeho osobní kazety z návštěvy různých sbírek. Velikost své sbírky odhaduje na zhruba 30 m2.

 

Návštěvy přijme pan Pokorný rád po předchozí dohodě. Stravování je možné přímo v restauraci naproti domu pana Pokorného, z výletních míst například zámek v Brandýse nad Labem.

 

Kontakt:
Josef Pokorný
T. G.  Masaryka 85
Kostelec nad Labem
tel.byt: 326 981 148
mobil: 606 262 215


Text a foto:

JUDr. Milan Holeyšovský
e-mail: Holy.mn@seznam.cz