Ivo Žídek - Staříč (Frýdek Místek)

  Ivo se narodil v roce 1959 ve Frýdku, kde také vystudoval lesnické učilistě. Dnes pracuje v OBI jako prodavač v oddělení zahrady, láska k přírodě se však netýká jen krás naší krajiny, projevila se i v zájmu o pěstování exotických rostlin.

Zpočátku se týkala zejména kaktusů, první rostlinky se začaly seskupovat do sbírky někdy v roce 1972. Tehdy Ivo hledal základní pěstitelská moudra u zkušených pěstitelů, ať u pana Nedorosta z Fryčovic, nebo u pana Jaroslava Žwaka z Frýdku, který tehdy vlastnil největší a nejkrásnější sbírku z okolí Frýdku.

V roce 1973 vstupuje Ivo do klubu kaktusářů ve Frýdku – dnes je (přes své relativní mládí) čtvrtým služebně nejstarším členem.

Postupně se ze sbírky Ivo Žídka kaktusy vytrácely a jejich místo zaujímaly sukulenty, zejména pachypodia, v současné době jsou tu zástupci různých kaudexních sukulentů, včetně těch nejvzácnějších euforbií.

Pohled do sbírky - pachypodia

Některé rostliny jsou (legálně) dovezeny i ze země svého původu. Ivo sám také za rostlinami cestuje, v listopadu 2003 uskutečnil svůj sen a navštívil ostrov lemurů - Madagaskar. Sbírku hlídá pes jménem Endy (Border Teriér). Je to ale dobrotisko, které by asi jen s obtížemi dokázalo uhlídat samo sebe.

 

Euphorbia genoutiana

 

Euphorbia goettlebei

Ivo také mohutně množí, v jeho množárně je spousta semenáčků, zejména madagaskarských kytek, které čekají na své zájemce.

Pachypodium horombense

Sbírka je schopná přijmout jak návštěvy jednotlivců, tak i autobusové zájezdy. Vše je samozřejmě nutné dopředu domluvit.

 

Euphorbia turbiniformis

 

semenáče pod zářivkami

Kontakt:
Ivo Žídek
Fryčovická 502
739 43 Staříč
tel.: 558 660 206
mobil 603 174 888
e-mail: izidek@iol.czPavel Pavlíček