Jiří Merhaut - Mořinka

Nejdříve vám chci ukázat, kde na mapě ČR najdete osadu Mořinka. Moc složité to zase není. Hledejte na západ od Prahy směrem na Beroun, nejlépe na podrobné automapě, 4 km od Karlštejna a necelé 2 km od větší obce Mořina, kam lze snadno dojet, když se exitem v Loděnicích opustí dálnice z Prahy do Plzně. Mořinka je malá osada na kopci, odkud její obyvatelé mají pěkný výhled do údolí Berounky směrem na Řevnice a Dobřichovice. Prakticky uprostřed vesničky je majitelem rodinného domku a zvenku spíš nenápadně vyhlížejícího bludiště skleníčků a fóliovníků pan Jiří Merhaut (roč. 1960), vyučený zahradník, nyní údržbář v jednom z autokempů u Berounky. Po prohlídce prvních pěstitelských objektů jsem nemohl uvěřit faktu, že kaktusy a jiné sukulenty pěstuje teprve od roku 1990. Na malé parcele kolem rodinného domku jsme napočítali 12 různých přístřešků pro kolekce kaktusů nebo sukulentů od jednoduchých venkovních polic pod širým nebem a foliovníků na střeše starší hospodářské budovy až po moderní skleník z polykarbonátu. Celkovou zastřešenou plochu pro své rostliny odhaduje př. Merhaut na 100 m2, což je na naše poměry výměra úctyhodná.
 


Perly rodu Pleiospilos

Před návštěvou v Mořince jsem se tak trochu obával možnosti, že uvidíme zase jen samé sukulenty a že při představování této sbírky přijdou kaktusáři zkrátka.

Pohled do kaktusové sbírky na střeše

Vše bylo jinak!!! Viděl jsem spoustu krásných kaktusů, velkou zdravou kolekci mesemb, kaudexy i agáve, aloe i cykasy, kristáty i sukulentní miniatury, prostě nádhernou směs všeho možného, co roste mezi nebem a zemí.

 

Jiří Merhaut pěstuje např. už i nudální
třížeberná astrofyta…

 

Pohled na kolekci rodu Agave

Vyzvídal jsem, jaká hnojiva Jirka používá, protože jeho stejně staré rostliny mají dvojnásobně větší rozměry než ty moje doma v Roudnici, které také občas přihnojím, protože jinak rostou ve směsi čisté rašeliny a písku. V posledních letech jsem v jiných koutech ČR viděl řadu sbírek s “vykrmenými” sukulenty, ale zde v Mořince jsou kytky bujně rostoucí a přitom mají stále přirozený vzhled. Tajemství mi Jirka prozradil, ale zatím si ho nechávám pro sebe, než ho alespoň rok vyzkouším v praxi.

Část kolekce rodu Lithops a ostatních Mesemb

Petr Pavelka má pravdu, když o př. Merhautovi říká, že je to člověk s výjimečným citem pro rostliny. Dalším důkazem takového hodnocení je určitě fakt, že pravidelní návštěvníci výstav kaktusů a sukulentů SPKS v Praze znají J. M. jako častého medailistu oblíbené výstavní soutěže zvané „půl metru z mé sbírky“.

Zajímavý pohled na kolekci rodu Aloe a sestavu jednoduchých foliových krytů
pro kaktusy umístěné na střeše starší hospodářské budovy.

Kolekci exotických rostlin v Mořince u Karlštejna jsem si s kamarády z KK Roudnice prohlížel celé odpoledne a všichni jsme se shodli na konstatování, že na podrobnější exkurzi by sotva stačil celý den. Náš hostitel Jirka Merhaut plánuje přístavbu dalšího skleníku, stále pilně vysévá a množí vše co ho z říše rostlin zajímá, a určitě je nutné připomenout, že dokáže náklonnost mezi kaktusy a ostatní sukulenty dělit rovným dílem. Odjížděli jsme s radostným zjištěním, že už pro příští rok víme, kam se celý náš klub vypraví na jednodenní zájezd.

Kontakt:
Jiří Merhaut
Mořinka 11
277 77 Karlštejn

text
Mgr. Jan Gratias
foto Ing. Pavel Franc