Tomáš Duben, Jasenná

Až se znovu podíváte do inzertní části 1. čísla časopisu Kaktusy 2002, možná vás napadne, že na kaktusářské mapě České republiky se objevila nová, mnohým dosud neznámá velkopěstírna. Ale vše je trochu jinak a sbírka rodiny Dubnových úplně neznámá není, zejména pro návštěvníky předchozích ročníků Otevírání sezóny ve Dvoře Králové nad Labem. Kdo však do Východních Čech za kaktusy nejezdí, pro něj tato prezentace bude asi překvapením.
 

Pohled do skleníku s výsevy a kristátami

Obec Jasenná leží ve východních Čechách asi 4 km JV z Jaroměře po silnici směrem na Opočno a Dobrušku. Na okraji vesnice, v romantickém zákoutí pod zalesněným kopcem, je komplex obytných a hospodářských budov a za ním dva skleníky a fóliovníky plné kaktusů a sukulentů.

 

Velký sbírkový skleník

 

Mexické kaktusy pod širým nebem

Největší skleník má 200 m2, ten však není sbírkový, ale především prodejní. Sbírkový skleník z roku 1976 je třetí stavbou tohoto druhu a je postaven na velké terase jako součást rodinného domu. Předem nutno podotknout, že sbírka plánuje další expanzi, to až Tomáš Duben dokončí další skleníky u svého nového domu na pozemku asi 200 metrů odtud.

Středový parapet hlavního sbírkového skleníku

Zakladatelem sbírky byl otec Miloš Duben (1946 - 2011), který tragicky zahynul při autonehodě na výpravě za kaktusy. Současným šéfem je jeho syn Tomáš (*1972). Oba absolvovali Střední zemědělskou školu v Kopidlně, Tomáš je také členem Klubu kaktusářů ve Dvoře Králové nad Labem.

S humorem Miloš Duben vzpomínal na svůj kaktusářský vývoj takto (cituji):
Kaktusy se mi líbily už v době před maturitou a první moje kytky byly opuncie od mého katusářského učitele přítele Františka Codra, které mi daroval někdy v letech 1964 až 1966. Po svatbě už jsem se na kaktusy zaměřil cílevědomě - místo abych dále kouřil Marsky, tak jsem s tímto nešvarem přestal a začal šetřit penízky na nákup kaktusů. Jinak jsme v současné době zemědělci, od roku 1989 hospodaříme soukromě a jsme za měřeni na pěstování zeleniny. Kaktusy však byly naším koníčkem jako klasický protiklad předchozích zaměstnání.

 

Výsevy ve velkém

 

Jeden ze dvou kaktusových foliovníků

V množení K+S jsme během 90. let měli určitou pauzu, ale od roku 1999 vyséváme kaktusy znovu ve velkém počtu a v podstatě se učíme znovu to, co jsme dočasně zapomněli. Pro letošek máme vyseto znovu 500 misek od nanukových dortů a přepikýrované semenáčky se počítají po desítkách tisíc kusů. Jsem rád že jeden ze synů se potatil, ono se to ve dvou lépe táhne a jak říkám, dneska je šéfem kaktusářství u Dubnů už Tomáš. Máme rádi astrofyta, mamilárie, ariokarpusy, máme samozřejmě ukázky od každého rodu.”

Bedny s kristátami připravené k expedici

„A jak jsme přišli k tolika kristátám?”

Barevné mutace, kristáty a všechny jejich novinky se nám líbí už hodně dlouho a sháníme je kde se dá. Spolupracujeme například s př. Zourkem ze Šestajovic, ale první impuls jsem dostal zhruba před 20 lety při návštěvě sbírky p. Hladkého v Dobřínsku u Moravského Krumlova. Kristáty a výsevy jsou ve skleníku po rodičích, z horního prodejního skleníku se sem na zimu stěhuje všechno do regálů od podlahy až po střechu, využije se každý kousek prostoru. Samozřejmě, že vše bude jinak, až Tomáš dokončí novostavbu.”

Plánů do budoucna má Tomáš Duben mnoho. Při jeho pověstné píli a pracovitosti se mu určitě podaří je postupně splnit. Návštěvy ve sbírce jsou vítány, ale pokud možno alespoň po telefonické dohodě, když zavoláte na číslo 724 908 454.

Miloš Duben (první zprava) s návštěvníky sbírky

Kontakt:
Tomáš Duben
Jasenná 31
552 22 Jasenná
tel.: 724 908 454
E-mail: info@duben-kaktus.cz
www.duben-kaktus.cz

(aktualizováno v r. 2011)text a foto
Jan Gratias