Ing. Pavel Franc, Ředhošť

Kdybyste náhodou co nejrychleji chtěli najít na mapě obec Ředhošť, o níž bude dále řeč, museli byste otevřít podrobnější automapu s okolím měst Louny nebo Roudnice nad Labem.

Po dálnici z Prahy do Lovosic je do Ředhoště nejkratší cesta z exitu na Mšené-Lázně a pro průjezdu jmenovanou obcí kolem objektu rašelinových minilázní je to do malebné střediskové vesnice (proslulé celoročními víkendovými trhy) pouhé 4 km.

Uprostřed obce, pár metrů od dominanty kostela, má nový skleník člen KK Roudnice nad Labem přítel Ing. Pavel Franc (*1952). Postavil ho před 3 lety a umístil do něho sbírku kterou postupně rozvíjel po dobu více jak desetkrát delší.

  Ing. Pavel Franc
     
před skleníkem (vlevo Jan Gratias, vpravo Pavel Franc)   Pavel Franc ve své sbírce
před skleníkem   ve sbírce

Jak Pavel začínal? Cituji jeho přiznání v jubilejním klubovém almanachu z roku 1983:

„To já jsem svůj první kaktus odcizil, přiznání mi budiž polehčující okolností a navíc to byla odnož. Když mi bylo 13 let, poutač mne navedl k návštěvě výstavy v sále závodního klubu „Říp” a hned napoprvé jsem nakoupil 12 kaktusů. Velmi brzy se ke mě přidal otec a spolu (i když jeho doménou jsou jiřiny ve více jak 150 odrůdách) jsme se stali členy klubu...”

kolekce kaktusů a ostatních sukulentů   Mammillaria
kolekce kaktusů a sukulentů   Mammillaria

Od konce 60. let (už minulého století) u Franců začala kaktusům fandit celá rodina, takže zanedlouho byl na pozemku v zahrádkářské kolonii postaven skleníček, který byl až do nedávna hlavním pěstebním prostorem pro sbírku zaměřenou zpočátku na rod Gymnocalycium, později také na rod Euphorbia.

Euphorbia gymnocalycioides   Euphorbia turbiniformis
Euphorbia gymnocalycioides   Euphorbia turbiniformis

Tyto dva rody převládají i v novém skleníku v Ředhošti a zvláště kolekce sukulentních pryšců se utěšeně rozrůstá. Ve sbírce jsou však alespoň jedním ukázkovým druhem zastoupeny patrně všechny kaktusové rody a velmi zajímavá je kolekce ostatních kaudiciformních druhů sukulentů. Prostě a jednoduše: Radost pohledět na zdravé K+S a nutno obdivovat pečlivé uspořádání sbírky.

Pachypodium namaquanum   Euphorbia piscidermis
Pachypodium namaquanum   Euphorbia piscidermis

Přítel Franc velmi rád cestuje po sbírkách u nás i v zahraničí. Za exotickými rostlinami už vycestoval např. na Kubu a Kanárské ostrovy, chystá se do jiných světadílů a nejraději cestuje v zimě, kdy má jako soukromý zemědělec více času na své hobby. Nutno podotknout, že nechybí na žádné větší akci roudnického klubu, který už existuje 44. rok. Dobře si pamatuje období jeho největší slávy, kdy se na výstavu svážely 3 až 4 nákladní auta plná beden exponátů a v seznamu jeho otce (tehdy pokladníka KK) bylo více jak 70 adres členů. Dnes je situace podstatně jiná, počet členů je o 2/3 menší, ale klub žije a zdá se, že o jeho životaschopnost je postaráno právě díky takovým skalním příznivcům, jako je Pavel.

Euphorbia valida?

Euphorbia valida

Návštěvám ve své sbírce se zatím nebrání, ale jen po předchozí dohodě, alespoň telefonicky na čísle 0411-866 060 nebo mobilem 0606-100 380. Při plánování zájezdu je možné uvažovat o návštěvě nedalekých Libochovic (zámek, bonsai-klub) nebo vodního hradu v Budyni nad Ohří:

http://www.libochovice.cz/ informační web městského úřadu

http://www.zamek-spool.cz turistické informace

http://www.rubes.cz/libochovice  - restaurace Zlatý zajíc

 

Kontakty:
Ing. Pavel FRANC
411 20 ŘEDHOŠŤ 1
tel.: 0411-866 060