Ladislav Tomek, Lužec nad Vltavou

Pan Ladislav Tomek je členem KK Roudnice nad Labem a jeho sbírka byla založena před více jak 30 lety. Podstatná část rostlin je starší 20 let a dominantními rody jsou Astrophytum, Mammillaria, Gymnocalycium, Rebutia a jiné kaktusy, z ostatních sukulentů byla zhruba před 8 lety založena velká kolekce rodu Lithops. Stručné představení sbírky bylo provedeno v roce 1990 v časopise Kaktusy. Za uplynulých 11 let se sbírka pochopitelně podstatně změnila a sbírkové rostliny zde zrají do krásy jak mělnické víno na nedalekých vinicích.
         
Echinocerus viridiflorus var. cylindricus   miska s mamiláriemi   část kolekce mexických kaktusů

E. viridiflorus v. cylindricus

 

Miska s mamiláriemi

 

kolekce mexických kaktusů

kolekce Aastrofyt   Lithops

  Část kolekce rodu Astrophytum

 

Lithops

Obec Lužec nad Vltavou se nachází na břehu Vltavy (přesněji plavebního kanálu a samotné řeky krátce před jejím soutokem s Labem, tedy 6 km jižně od Mělníka. Sbírka je umístěna ve Smetanově ulici čp. 277, ve skleníku klasického typu uprostřed okrasné zahrady u rodinného domu. Parapetní plocha má rozlohu 30 m2, je velmi přehledná a rostliny jsou vždy pečlivě uspořádány podle rodové příbuznosti.

Návštěvy ve sbírce jsou možné po dohodě telefonem 0206 - 694 897 (volat až po 19. hodině) v období dubna do konce října.

Homalocephala texensis

Homalocephala texensis

Kontakt:
Ladislav Tomek
Smetanova 277
Lužec nad Vltavou
tel.: 0206 - 694 897text Jan Gratias, foto archív Ladislava Tomka