Otmar Kokora, Lanškroun - Sázava

Narodil se v roce 1938 v Přelouči. Do Lanškrouna se stěhoval v roce 1946, poté studoval chemickou průmyslovku v Pardubicích a pracoval v Tesle Lanškroun.

S prvním kaktusem se setkal v roce 1961. To mu už bylo 23 roků, kdy vkročil kamsi do kanceláře, kde nikdo nebyl. Tam na parapetu pohladil Mammillaria elongata – a ejhle, odnůžek se lehce ulomil a zůstal v ruce. Doma na okně snadno zakořenil, brzy vykvetl – a Ota byl „v tom”.

Tehdy se kaktusy nesháněly zdaleka tak snadno, jako dnes. Ota za nimi jezdil do Pardubic, odtud si také pořídil další rostlinky. U Vojty se totiž nechaly pořídit za 5 Kč, kus jako kus. Od Vojty také přivezl své Gymnocalycium saglionis, o které se stará dodnes. Další jeho cesty vedly za panem R. Pospíšilem, který v Šumperku opatroval velkou sbírku. Od něho také zadarmo dostal své první Aztekium, tehdy to byla obrovská vzácnost, však ani dnes se nepěstuje nejčastěji.
  Otmar Kokora

První rady získával i od pana Langa a pana Červinky z Litovle (1963), ten měl tehdy 8 pařeništních oken kaktusů. Od něho má dodnes kapitální rostlinu Ariocarpus
trigonus.
     
Ariocarpus retusus   Gymnocalycium saglionis

Ariocarpus retusus

 

Gymnocalycium saglionis

Nejvíce rozumů přirozeně nalezl v knížce Kaktusy od autorské skupiny Pažout, Valníček, Šubík, tvrdí však, že nejlepším učitelem mu bylo obrovské množství chyb, kterých se dopouštěl při výsevech a dalším pěstování – to nakonec platí o většině z nás.

Sbírku budoval ze semen, první semena kupoval od firmy Jašek ze Slovenska, sel vše, co mu přišlo do ruky, veliká množství semen, ale prvních asi 150 velkých rostlin pořídil koupí od pana Langa. Převáželo se to vlakem, bylo to několik cest…

Kaktusy pěstoval nejdříve na verandě u rodinného domku v Lanškrouně, potom malé (2 m2) pařeniště, to se rozrostlo na 20 oken  a v r. 1967 vyrostl první „solární” skleník (asi 15 m2). V té době se datují první komerční snahy, společně s přítelem Edou Fiebigerem (také z Lanškrouna) inzerují v časopise Zahrádkář, daří se tak pokrýt režii.  Po roce 1980 následoval výhodný prodej prostřednictvím zásilkové firmy Chrudimský kaktusář, který probíhá dodnes.

skleník a pařeniště   Gymnocalycium carminanthum

skleník a pařeniště v Sázavě

 

Gymnocalycium carminanthum

V roce 1986 je postavený nový skleník v Sázavě u Lanškrouna (asi 100 m2) a pařeniště (asi 80 m2), zde je umístěna velkolepá sbírka zejména s rody Melocactus a Gymnocalycium, ale i různé Mexiko.

melokaktusy   Mexiko

kolekce melokaktusů

 

Mexiko ve skleníku

Pod střechou skleníku se smaží mohutné Ariocarpusy, k vidění je i rarita A. retusus s tuberkulemi, které mají naspodu další špičatý nárustek. Krásná je skupina sloupovitých, kde vyniká dospělá Buiningia aurea a kvetoucí Pilosocereus palmeri.

Buiningia aurea   Melocactus pacificus   Pilosocereus palmeri

Buiningia aurea

 

Melocactus pacificus

 

Pilosocereus palmeri


Návštěvy si mohou prohlédnout také lanškrounský zámek, kde je umístěno vlastivědné muzeum, poblíž je i vesnice Strážné s vyhlášenou rozhlednou Lázek a výletní restaurací, za vidění jistě stojí i další krajinné partie v kouzelném podhůří Orlických hor. O okolí Lanškrouna se více dozvíte na stránce
http://www.lanskrounsko.cz/czech/ nebo přímo na stránce obecního úřadu Sázava http://www.obec-sazava.cz/

Prostory
u Kokorů (s kaktusy pomáhá i manželka Marie) jsou natolik objemné, že pojmou i autobusový zájezd, pro zájemce jsou připraveny i laciné přebytky, které jsou umístěny asi na 40 m2, prohlídku je možné domluvit na tel. 0467/522994. U Kokorů je k vidění i další atrakce, Ota je totiž také chovatelem lososovitých ryb. Rybí ranč je od toho kaktusového vzdálen jen asi 5 minut chůze, a krmení tisíců hladových pstruhů je strhujícím zážitkem.
 
Otmar Kokora
Sázava 83
563 01 Lanškroun
tel.: 776 145 973

Text a foto: Pavel Pavlíček