Václav Šeda, Vysoké Mýto

Václav Šeda se narodil v roce 1951. Ve Vysokém Mýtě vystudoval gymnázium, poté v Hradci Farmaceutickou fakultu UK, kde promoval v roce 1975. Od roku 1993 provozuje soukromě Novou lékárnu ve Vysokém Mýtě.

Kaktusařit začal ve svých 15 letech, někdy v roce 1966 v Podrážku u Chocně, kde zprvu vytvořil pařeniště 2 m2, poději také postavil foliový skleník a brzy nato opatroval poměrně velkou sbírku, převážně jihoamerických kaktusů. První kaktusy, které ho zaujaly, viděl u své příbuzné a na otázku, odkud se takové dají sehnat, se mu dostalo odpovědi, že u „Vojty v Pardubicích“ . Tak se stalo, že jako mladý kluk a začínající kaktusář poznal legendu mezi kaktusáři, pana Slávka Vojtu . Do jeho sbírky po dva roky několikrát ročně dojížděl. V době studií chodil také do sbírek v Hradci Králové, zejména k panu Hanušovi (v sezóně i 2x do týdne), a do Brna jezdil stopem k panu Hlineckému, odkud vzešel i jeho blízký vztah k miniaturním rostlinám rodů Rebutia a Sulcorebutia.V Hradci navštěvoval i přednášky v klubu kaktusářů. V roce 1968 vstoupil do spolku v Ústí nad Orlicí, kde působí dodnes.

 

Při opravě domku ve Vysokém Mýtě zároveň v roce 1981 postavil i skleník, záhy na to i pařeniště a později zvýšené „stolové” pařeniště, se kterým je spokojen nejvíce.

Václav Šeda u pařeniště   Lophophora fricii

Václav Šeda u pařeniště

 

Lophophora fricii

V současné době se mimo rodině (pracovitá manželka, dvě šikovné dcery a 2 líní jezevčíci) nejvíce věnuje jihoamerickým miniaturkám z rodů Sulcorebutia, Rebutia a příbuzných (Aylostera a Mediolobivia). Ve sbírce jsou ovšem i notokaktusy, gymnokalycia, nalezneme tu dokonce i několik desítek zástupců z Mexika, jak o tom svědčí i tato Lophophora fricii. O kráse těchto miniaturek a líbeznosti jejich květů čtenáře jistě přesvědčí následující mini fotoseriá. Je mezi nimi i nová Mediolobivia od Potosí – ještě beze jména (mohla by nést jméno „odehnali”).

Rebutia aureispina f. nidulans   Rebutia violacea (AVF)

Rebutia aureispina f. nidulans

 

Rebutia violacea (AVF)

     
Rebutia canacrusensis   Mediolobivia odehnalii, n. n.
Mediolobivia canacrusensis   Mediolobivia odehnalii, n. n.
     
Mediolobivia polypetala   Mediolobivia polypetala - detail

Mediolobivia polypetala

 

Mediolobivia polypetala- detail

     
Sulcorebutia crispata   Sulcorebutia pampagrandensis SE-125
Sulcorebutia crispata   Sulcorebutia pampagrandensis SE-125
     
Rebutia marsonerii f. peruviana   Rebutia kariusiana x albiflora, Hohenmaut hybrid

Rebutia marsonerii f. peruviana

 

R. kariusiana x albiflora, Hohenmaut hybrid


Václav navštívil také 2x Jižní Ameriku. Na přelomu let 1996/97 to byla Argentina a Bolivie, na podzim roku 2000 pak jen Bolivie. Jihoamerická příroda mu učarovala, je tedy předpoklad, že loňská cesta nebyla tou poslední. Má rád nejen přírodu a s ní pochopitelně i kaktusy, váží si i prostých lidí, kteří v divočině prožívají neobyčejně tvrdý život.

  Václav Šeda s dětmi, Villa Grenada, Bolívie
   

Václav Šeda s dětmi, Villa Grenada, Bolívie


Vysoké Mýto je krásné městečko se středověkým historickým centrem, návštěvníka upoutá největší čtvercové náměstí v ČR,
chrám Sv.Vavřince s oltářem od Petra Brandla, historické věže, které tvořily část městského opevnění a v neposlední řadě pak nově vystavěná rozhledna na Bučkově kopci, která se stala novodobým poutním místem ( veškeré informace o tomto projektu jsou na stránkách www.trs.cz/spolek.html . Informace o městě Vysokém Mýtě, možnost ubytování i tipy na možné výlety do okolí města najdete na www.vysoke-myto.cz nebo stránkách oblastních novin TRS- www.trs.cz .

Každého návštěvníka Václav ve sbírce rád přivítá, je ovšem předem se domluvit na níže uvedeném kontaktu. Sbírka je přístupná spíše pro menší počet návštěvníků.
 
Václav Šeda
Dobrovského 183/II
566 01 Vysoké Mýto
tel.:0468/520484:
 

Pavel Pavlíček