Jan Říha, Lysá nad Labem (firma Florida)

Kdo by jej neznal, ať už jako autora bezpočtu odborných pojednání o kaktusech, přednášejícího o svých expedicích na americký kontinent, nebo i jako návštěvníka všech důležitějších kaktusářských akcí a sympozií. Jan Říha (narozen 18. 9. 1947) začal kaktusy pěstovat jako desetiletý kluk, učil se u známého kaktusáře Bohumila Rektoříka, jehož sbírku navštěvoval snad 2x v týdnu. O pár let později, v době maturity, už vlastnil skleník s kolekcí kaktusů zabírající více než 20 m2. Po maturitě složil zkoušky na fakultu přírodovědy UK, obor fyziologie rostlin, v roce 1968 pobýval více než šest měsíců na stáži na Univerzitě v Readingu v Anglii. Odtud pocházejí jeho přátelské kontakty s profesorem G. Rowleyem a D. R. Huntem z Kew Gardens. V letech 1969-1970 pracoval na diplomové práci při roční stáži na ostrově svobody – v Havaně na Kubě. Předmětem studie byly slanomilné sukulentní rostliny (halofyty) rostoucí na mořském pobřeží. Přitom měl přirozeně možnost studovat dosud známé i neznámé lokality kaktusů. Z té doby pocházejí kubánské endemické kaktusové druhy (např. Neobesseya cubensis, Melocactus matanzanus, M. guitarti aj.) ve sbírkách. Tyto druhy však většinou přežily jen v zahraničí (Kanárské ostrovy, Španělsko, Itálie), kde se je podařilo udržet a rozmnožit.

  Jan Říha


Později (poprvé v roce 1977) vycestoval s Rudolfem Šubíkem díky spolupráci s vydavatelstvími ARTIA a ACADEMIA na řadu cest do Mexika, Bolívie a Peru, kde čerpal náměty na knihy o kaktusech, které byly vydány v šesti jazycích (Říha & Šubík, Encyklopaedia of Cacti 1980, Říha & Šubík, Kaktusy v přírodě 1989, Říha & Šubík, Kaktusy a jak je pěstovat 2000, spoluúčast na knize prof. E. Hausteina, Kakteenführer 1983), ale i více než 250 článků v domácích i zahraničních časopisech. Společně s Rudolfem Šubíkem vybudoval přátelské kontakty s Universitou v Heidelbergu, jmenovitě s profesory W. Rauhem a W. Barthlottem. Podobně měl vynikající kontakty s mexickou universitou UNAM, jmenovitě s H. Sánchez-Mejorada, Helia Bravo, L. Scheivar, D. B. Gold, E. Matuda aj.

Jan Říha a melokaktusy   Skupina melokaktusů
   

Jan Říha s melokaktusy

Jako poradce se s expedicí Orchidea a Krátkým filmem v roce 1985 zúčastnil dokumentace stavu pralesů v povodí řeky Orinoko na území států Venezuely a Kolumbie. Přestože jeho hlavním zájmem jsou kaktusy, věnuje se i dalším exotickým rostlinám, zejména sukulentům, ale i čeledím Orchidaceae, Bromeliaceae aj. Jako spoluautor, lektor i redaktor se účastní práce na tvorbě populárního Atlasu kaktusů.

Mammillaria perezdelarosei   Astrophytum asterias cv. Superkabuto   Parodia maxima

  Mammillaria perezdelarosei

 

Astrophytum cv. Superkabuto

 

Parodia maxima   


V současné době je sbírka kaktusů umístěna na 100 m2 zasklené plochy, kolekci vévodí volná výsadba na záhonu uprostřed skleníku, kde roste například statná Cyphostema juttae, Vatricania guentheri, či mohutné Echinocactus grusonii a Agave victoria-reginae. V přilehlé části skleníku roste u nás asi největší kolekce teplomilných diskokaktusů a melokaktusů s cefálii, nalezneme tu i tuto kvetoucí Uebelmannia flavispina aj. Ve sbírce se samozřejmě naleznou i další šperky, je tu obdivována třeba Mammillaria perezdelarosei, M. spinosissima cv. Unopico, M. elongata cv. Brainy, M. cruccigera, Sulcorebutia swobodae, Astrophytum asterias cv. Superkabuto, miniaturní blosfeldie nebo tato mohutná Parodia maxima.

Echinocactus grusonii   Uebelmannia flavispina

 Echinocactus grusonii

 

Uebelmannia flavispina    

A že Honzu Říhu zajímají nejen kaktusy a jiné sukulenty, ale také i ostatní příroda, dokumentuje tento obrázek s dalším rodinným mazlíčkem – hroznýšem královským.


Mammillaria crucigera   Blossfeldia

  Mammillaria crucigera

 

Blossfeldia     

Sbírka je po předchozí domluvě přístupná pro větší skupiny od května do září. Pro zájemce je také trvalá nabídka semenáčků (cca 10 m2), lze si napsat i o tištěnou nabídku semen a rostlin. V posledních letech je firmou FLORIDA nabízena zahraniční literatura věnovaná kaktusům, ale také i ostatním odvětvím botaniky.

Mammillaria spinosissima cv. Unopico   Mammillaria - kristáty
  Mammillaria spinosissima cv. Unopico  

Mammillaria - kristáty    


Zájezdy si mohou v Lysé nad Labem předem domluvit jídlo v několika restauracích - podle síly peněženky (vyhlášená je restaurace Gurmán s Tequila barem), i nocleh v penzionu Alfa, (cena dvojlůžkového pokoje cca 500 Kč), to vše je možné si zajistit na adrese:

 
Jan Říha
Pivovarská 861, 289 22 Lysá nad Labem
tel. 0325 - 551 407

Text a foto: Pavel Pavlíček