František Nechvíl, Poděbrady - Kluk

Franta Nechvíl se o kaktusy začal zajímat už v roce 1965, kdy od přátel získal svých prvních asi 10 rostlinek. Od té doby svou sbírku postupně rozšiřuje, ale specializace není nijak výrazná. Ve sbírce má různé rody i druhy z jihu i severu Ameriky. Dnes je to více než 1000 druhů a variet.

Sbírka samozřejmě probíhá neustálým vývojem. V poslední době je rozšiřována zásadně jen o rostliny ze semen s evidovaným původem, z nichž je možné produkovat kvalitní potomstvo.

Sbírka je umístěna ve sklenících o celkové ploše 70 m2. Pro lepší kontakt s návštěvníky dává př. Nechvíl přednost menším skupinám do deseti lidí. Výjimky je možné předem domluvit.

 

Prohlídka této sbírky je možná vždy od dubna do října, po předchozí písemné nebo telefonické dohodě. Zájemcům ze zahraničí lze doporučit pouze písemný kontakt v angličtině, tlumočník bude v případě návštěvy zajištěn.

Najít sbírku není složité. Pokud přijíždíte autem směrem od Prahy, tak asi 1,5 km před Poděbrady u benzinky odbočit doprava. Po asi 1 km jízdy přijíždíte k velké tenisové hale, za ní druhá vpravo je ulice Ječná a předposlední dům vlevo je Nechvílův dům. Přijíždíte-li od Hradce Králové, pak po projetí Poděbrad ve směru na Prahu po 1,5 km u benzinky odbočit vlevo – dále je to stejné, jako ve směru od Prahy.

Případní návštěvníci mají možnost vybrat si z přebytků semen i semenáčků, občas i z vyřazených kvalitních sbírkových rostlin.

Lázeňské město Poděbrady může návštěvníkům nabídnout ubytování i stravování na velmi slušné úrovni. Prohlédnout si můžete poděbradský park i zámek z 15. století. Lázně nabízejí klasické i relaxační pobyty. Podrobné informace o Poděbradech a širokém okolí lze získat v Informačním středisku na telefonu 325 612 505, nebo na http://www.ipodebrady.cz/.

 

Kontakt:
František Nechvíl
Ječná 252
290 01 Poděbrady - Kluk

tel. 723 120 637
www.kaktusynechvil.wz.cz
(nabídka semen a rostlin, fotografie…)