Hroznová 8, 603 00 BRNO - Pisárky
Návštěvu sbírky př. Sedláka si musíte dohodnout telefonem nebo písemně, přednost mají jednotlivci nebo malé skupinky do 8 osob. Nejvhodnější termín bývá ten nejhorší - v květnu zpravidla kvete většina kaktusových rodů, které př. Sedláka zajímají, ale zároveň je to měsíc, kdy má na své milované rosltiny nejméně času.
Při mé návštěvě Brna 10. června roku 2000 byly mediolobivie (původem z legendární sbírky pana Hlineckého) odkvetlé, rebucie a ostatní příbuzné kaktusové rody už také dokvétaly, přesto však pohled do skleníku byl pastvou pro oči. Navíc jsem byl ve sbírce, kde je mnoho druhů ostatních sukulentů, takže na první pohled se zdál, že jde o kolekci bez jakékoliv specializace. Opak je pravdou, jde o jistou specializaci, neboť sbírce vévodí velkorod Rebutia a stále spíš opomíjený rod Frailea.
Př. Edmund Sedlák (roč. 1938) je vysokoškolským pedagogem. Od roku 1962 přednáší na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, v současnosti jako docent katedry zoologie. Jeho hlavními obory vědeckého zájmu jsou hydrobiologie a zoologie bezobratlých živočichů.
Základ sbírky př. Sedláka se nachází ve vlastnoručně postaveném skleníku z roku 1988 o půdorysu 6 a 3 m. Další rostliny má v příručním skleníčku na kuřích nožkách a v menším zaskleném prostoru verandy rodinného domu. Samotná zahrada je v podstatě malým lesoparkem uvnitř velkoměsta, proto si v takovém prostředí libuje například i letitý výstavní exponát epifytního kmene s tilandsiemi a dalšími druhy bromélií.
Byl jsem upozorněn že celá sbírka je spíš jen na pokoukání, tedy bez možnosti nákupu nějakých přebytků. To mi samozřejmě vůbec nevadilo, protože vidět velmi staré exempláře kolekce frailejí (v roce 1972 dostal od p. Hraběte velké množství jejich ročních semenáčků), nádherně uspořádaný středový parapet zástupců všech možných kaktusových rodů, k tomu pak kaudiciformní sukulenty a čtvereční metr krásných litopsů, to byl pro mne opravdu sváteční zážitek.
Dr. Sedlák je zasloužilým členem KK Astrophytum Brno a trvale se aktivně účastní spolkového života. V posledních několika letech vystavuje své rostliny na tradiční výstavě v Botanické zahradě Masarykovy Univerzity v měsíci září, dodává semena kaktusů do známého nabídkového katalogu Notosekce a stále se zajímá o novinky ze světa sukulentních rostlin, což považuje za nejlepší kompenzaci a odpočinek od profese zoologa. Návštěva této sbírky opravdu stojí za to, ale znovu opakuji, je možná jen po předchozí dohodě a zájezdové autobusy po špatných zkušenostech s chováním velkých skupin kaktusářů nemají v Hroznové ulici šanci ….
Text a foto Jan Gratias