Vladimír Hanák, Hulín - Kaktuscentrum.cz
(2001 a 2008)

  Kaktusy provázely Vladimíra Hanáka (1962) - člena Klubu kaktusářů Kroměříž - již od dětství. Vyrůstal společně s nimi, protože pár pěkných kousků pěstovala jeho matka.

Od roku 1982 se rozhodl tuto kolekci systematicky rozšiřovat. Rostlin přibývalo závratným tempem, na dvoře rodinného domu vznikl první skleník. Za pár let přibyl na zahradě velký foliovník, druhý skleník a několik pařeništních oken. V roce 1999 postavil dnešní sbírkový skleník z polykarbonátu, později i prodejní a produkční skleníky.

Vladimír Hanák vás jistě přivítá se svým typickým úsměvem. Neznám ho jinak a on to vysvětluje tím, že nemusí být pořád smutný. Což má samozřejmě naprostou pravdu.

Nový sbírkový skleník o rozměrech 12 x 6 metrů mu konečně splnil veškeré představy. Vlastní sbírka zaujímá plochu asi 60 metrů čtverečních. Skleník je vybaven samostatným vytápěním a systém vyzděných parapetů umožňuje velmi estetická aranžmá s volnou výsadbou rostlin, která si v ničem nezadají se vzhledem kaktusových kolekcí botanických zahrad.

 
Ve sbírce Vladimíra Hanáka jsou zastoupeny nejrůznější druhy jižní a severní Ameriky,
od miniatur až po vzrostlé cereusy.
  Značný důraz je položen na atraktivní aranžmá
a bezvadný stav rostlin, některé exempláře jsou mimořádných rozměrů.

Ve sbírce jsou zastoupeny téměř všechny rody - jižní i severní Amerika, oblíbené druhy pak početnou kolekcí. V posledních letech se majitel orientuje především na rostliny rodu Ferocactus, které je možno spatřit ve sbírce v obrovských exemplářích (původem z našich sbírek i „kanárské“ importy), které dokáží překvapit poměrně častým a hojným květenstvím i u druhů, u kterých to není zcela běžné.

Několik kusů Echinocactus grusonii má průměr půl metru a více, jsou zde zastoupeny ve všech formách (žlutotrnné, bílotrnné i beztrnné). Zcela určitě zaujmou i různé cereusy, které je v těchto rozměrech vidět ve sbírkách zřídka. Rostliny jsou ve výborném stavu a naaranžovány s velkou pečlivostí. Pozoruhodná je skalka, osázená zimovzdornými druhy (Opuntia, Escobaria, Echinocereus aj.). Rostliny jsou kryty stříškou proti dešti, ale jinak celoročně vystaveny všem rozmarům počasí, jsou krásně vytrněny a bohatě kvetou.

První tři obrázky a základ textu pocházejí z roku 2001. Ve skleníku Vladimíra Hanáka jsme se stavili i letos (v roce 2008) – a na následujících fotografiích můžete sami posoudit, jak se jeho sbírka rozrůstá do krásy...

Cereusy poporostly - už nadzvedávají střechu

Expozice, která by se těžko hledala i v renomovaných botanických zahradách

Ferocactus diguetii - podobné semenáčky jsem nedávno pozoroval
v přírodě na ostrově San Catalina

Ferokaktusy tu kvetou jako o závod…

…a také bohatě plodí

Hanákova chlouba - kvetoucí gruzon

Kolekce překrásných Eriocactus magnificus 

V produkčním a prodejním skleníku si vybere každý

Kupte si Ferocactus glaucescens…

Vláďa Hanák - ze svého úsměvu
po letech neztratil vůbec nic

Pokud se o tom všem chcete přesvědčit na vlastní oči, můžete Vladimíra Hanáka kontaktovat na telefonním čísle 603 526 538 nebo na e-mailu a domluvit si u něj návštěvu. Další zajímavé informace můžete získat také na webu Kaktuscentrum.cz.


Kontakt:
Vladimír Hanák
sbírka:
Kroměřížská 2
768 24 Hulín
tel.: 603 526 583
e-mail: Hanak@kaktuscentrum.cz
www: http://www.kaktuscentrum.cz/ 
Text a foto © Pavel Pavlíček
E-mail: pavlicek@chrudim.cz