Adolf a Jana Tomandlovi, Prostějov

Adolf Tomandl u svých oblíbených havorcií. Nerozlučně patří na snímek i jeho manželka Jana - odmítla se však fotit, protože měla čerstvě vytržený zub a my pochopili, že by nebylo galantní naléhat.

Počátky pěstování sukulentních rostlin PhDr. Adolfa Tomandla (1955) spadají do doby kolem roku 1975. V mrazivé zimě roku 1979 však sbírka vymrzla a začínalo se prakticky znovu, tentokrát společně s manželkou Janou (1955). Postupem času začaly převažovat tzv. ostatní sukulenty, které dnes zřetelně dominují. Ve sbírce jim patří dvě třetiny z celkových 30 metrů čtverečních. Specializací jsou rody Haworthia, Echeveria, Dudleya, kaudexní a pachykaulní rostliny. Sbírka, umístěná v půdní vestavbě rodinného domku, obsahuje množství rostlin převážně hodnotného botanického původu, neboť Tomandlovi spolupracují s řadou botanických zahrad v Evropě i jinde.

V početných kolekcích jsou zastoupeny rostliny rodů Haworthia, Lithops, Avonia, kaudexy, i rostliny, o kterých dosud v naší literatuře publikováno nebylo, nebo některé novinky, které teprve čekají na botanické zařazení. Velký počet rostlin z nejrůznějších čeledí a koutů světa znamená také rozličné požadavky na způsob jejich kultury, takže Tomandlovi během návštěvy sbírky vždy pečlivě kontrolují jejich stav, olistění a hledají pro jednotlivé rostliny nejvhodnější podmínky. To často znamená jejich přemísťování v rámci skleníku v závislosti na fázi vegetačního cyklu. Že to má svůj smysl, dokazuje jejich skvělý stav, například kvetoucí a plodící jedinci rodů Myrmecodia, Hydnophytum, Zamia, Adenia, Pachypodium, Bursera aj. Mezi kaktusy najdeme ve dvou zahradních sklenících převážně mexické rarity - bohatou kolekci rodů Turbinicarpus, Ariocarpus, Thelocactus, ale také brazilský rod Uebelmannia.

Charakteristickým znakem sbírky je, že převážnou většinu exemplárů si vypěstovali Tomandlovi sami ze semen a nenajdete zde žádné importní rostliny. Společně jsou také autory několika odborných článků (časopis Kaktusy, sborníky) zaměřených na teoretické i praktické problémy související s jejich zálibou.

Rostliny rodu Haworthia jsou zastoupeny ve sbírce pozoruhodnou kolekcí. 


Ve sbírce můžeme spatřit rostliny z celého světa.

Pokud máte rádi sukulentní rostliny, zvlátě ty tzv. „ostatní“, pak sbírku Tomandlových v Prostějově navštivte. Určitě se setkáte s vlídným příjetím. Tomandlovi můžete kontaktovat mailem - tomandl@post.cz, nebo telefonicky 0508/ 28360.