Počátek mého kaktusaření se datuje někam do roku 1970, kdy jsem jako řádný, čtyřiadvacetiletý otec rodiny postavil skleník na salát a okurky, s představou, že tak pro rodinu zajistím část obživy. Dole pod parapety jsem dokonce pěstoval i žampiony. Tak jsme měli nasměrovaný jídelníček - podle toho, co se zrovna sklízelo - smažený květák nebo smažené žampiony.
Do skleníku se mi jednou vloudila také maličká Opuntia microdasys, ani nevím odkud, pamatuji si jen to, že jsem ji dozajista neukradl. Švagr měl taky tuhle mikrodasysku, ale trochu víc do tmava. To se už ve mně probudil sběratel a brzy jsem těch opuncií měl celou škálu od světle žluté do tmavohnědé - a každá byla "malinko" jiná. Na pouti pak prodával někdo notokaktusy, a to už jsem byl ztracen. V roce 1971 pak byl založen klub kaktusářů v Chrudimi, to mi někdo poradil, že nejsnadněji klíčí frajlee, takže jsem se začal specializovat. Ta specializace netrvala dlouho, procházel jsem asi stejným procesem, jako každý z nás. Pěstoval jsem všechno a postupně jsem zjišťoval, co se mi tu daří více a co méně. Časem se má sbírka stávala specializovaná na Mexiko a USA, z toho zejména echinocereusy a tzv. mexické rarity, tedy turbinikarpusy, ariokarpusů, apod. Moje žena Lída se současně začala zaobírat "salátem" - tedy jinými sukulenty. Ty samozřejmě sbírku kaktusů vždy oživí.
Někdy koncem sedmdesátých let jsem zjistil, že v kaktusech je šance dostat se do balíku, to když jsem na pardubické výstavě za své přebytky utržil skoro pětistovku. Tehdy jsme v klubu vydávali vlastní cyklostylovanou nabídku semen i rostlin z přebytků svých členů. Už tehdy jsem zjistil, že tudy cesta nevede, neboť v klubu byla různá úroveň nabídky a s tím souvisela i nepříliš vysoká kvalita nabízeného sortimentu. Situaci jsme řešili tak, že v celé republice jsme vytipovali seriozní specialisty na tu či onu oblast kaktusaření a domluvili se na vydávání společného katalogu. V Chrudimi jsme při Svazu zahrádkářů založili "účelové zařízení" - prodejnu Chrudimský kaktusář a v roce 1982 jsme vytiskli první velký nabídkový katalog, kterým jsme převálcovali všechny nabídky, jež do té doby v Československu existovaly. Tehdy jsme se samozřejmě dostali do nemilosti řady kaktusářských veličin, ale s tím jsme se lehce smířili zejména proto, že na druhé straně jsme u kaktusářů zaznamenali veliký zájem a neutuchající podporu. Jak se naší rodině začalo dařit, to můžeme dokumentovat na příkladu stavu naší lednice před tím, než jsme začali kaktusařit a po první zdařilé prodejní akci.
Tak, jak se rozvíjel náš obchod, tak se rozšiřovaly i
prostory pro pěstování kaktusů určené. Na velmi malé
ploše při rodinném domku tak vznikla malá rodinná farma, kde nalezli
zaměstnání členové rodiny, zejména manželka Lída a dcery Šárka a Pavlínka,
které jsou oblíbeny zejména mezi mladší generací českých
kaktusářů. Garáž se změnila v prodejnu a výsevní místnost. Pod sklem je
ke dnešku plocha asi 200 m2. Nejlépe se daří dorůstajícím
semenáčům, které jsou umístěny na pařeništích na nožičkách, kde pod
trvalým větrání dostávají tu nejtvrdší školu, takže k
zákazníkům se dostávají velmi tvrdě pěstované,
nezhýčkané rostliny s
hustým a tvrdým otrněním. V prodejní části jsou nyní
pěstovány i ty nejobtížnější
druhy, jako aztekia, ariokarpusy, echinomastusy a jiné.
V sezóně, která začíná 1. května a končí v polovině
října, je otevřený prodejní
skleník, kde jsou v prodeji jak malé semenáče, tak i dospělé sbírkové
rostliny, stejně jako i sukulenty,
od drobných litopsů až po vzácné kaudexní sukulenty a
euforbie. Pro návštěvníky je otevřeno každou sobotu, kdo
však přišel ve všední den, byl (a bude) srdečně vítán.
Chrudim je zajímavá nejen kaktusy, ale i krásným středověkým historickým centrem, skvělým a zejména pro děti zábavným muzeem loutkářských kultur, které je evropskou raritou, za prohlídku rovněž stojí Státní zámek v nedalekých Slatiňanech s hipologickými sbírkami (o koních) - včetně sousedního hřebčína s výběhy koní v krásném slatiňanském parku.
Nevynechejte vyhlášenou galerii Art na Chrudimském náměstí! V horkých dnech můžete navštívit nové dětské koupaliště, které je světově známo tím, že je sice nejdražší, o to je však menší. Zato je úplně celé postaveno z nerezavějící oceli.
Pokud do Chrudimi přijedete, dobře se najíte v hotelu Bohemia, kde se vejdou i větší skupiny lidí (informace na www.chrudim.cz/bohemia či e-mailem bohemia@chrudim.cz, pro náročné labužníky doporučuji restauraci Neuperský dvůr, ta je umístěna na druhé straně náměstíčka. V Bohemii lze získat i nocleh (dvoulůžkový pokoj 650,- Kč) tel. 0455/ 620351, méně náročnější se mohou ubytovat v ubytovacím zařízení sportovní haly (Nad náměstím), cena za lůžko 200,- Kč, nebo v hotelu Alfa - 0455/622437.